Na co stać Polaka za średnią pensję? Na mniej niż Niemca, choć mamy niższe ceny
Z danych GUS wynika, że w 2017 r. przeciętny Polak zarobił prawie 4,3 tys. zł brutto, czyli ok. 3 tys. zł na rękę. Mimo niższych cen w naszym kraju, siła nabywcza płac jest dużo mniejsza niż na Zachodzie.
2018-02-13, 11:42
Jak podaje portal businessinsider.pl – na tle średniej europejskiej żywność w Polsce nie jest droga. Z danych Eurostatu wynika, że za koszyk podstawowych dóbr i usług płacimy 54 proc. przeciętnych kosztów w Unii. Taniej jest tylko w Rumunii (48 proc.) i Bułgarii (52 proc.). Niemcy z kolei za te same produkty i usługi płacą o 3 proc. więcej, niż wynosi średnia, Francuzi o 8 proc., a Brytyjczycy aż o 22 proc.
Duże różnice cen
Jak czytamy – różnice w cenach detalicznych między krajami UE są spore. Dla przykładu: za filiżankę cappuccino w warszawskiej restauracji trzeba zapłacić średnio 2,2 euro, w Sofii tylko 1,2 euro, a w Berlinie – aż 2,7 euro. Przejazd taksówką po Madrycie kosztuje 1,05 euro za kilometr, a w Warszawie – 57 centów.
Bochenek chleba w Polsce kosztuje średnio 68 centów, a w Paryżu 1,1 euro. Kilogram filetów z kurczaka we Włoszech kosztuje 8 euro, we Francji 7 euro, a w Polsce 3,6 euro. Mleko w Polsce jest niemal o połowę tańsze niż w Wielkiej Brytanii. Z kolei w Słowacji, gdzie przeciętne wynagrodzenie netto (750 euro) jest zbliżone do polskiego (770 euro), ceny podstawowych produktów spożywczych są droższe przeciętnie o 9,4 proc.
Niemców stać na więcej
Polacy w zestawieniu wypadają nieco lepiej niż Słowacy. Największą siłę nabywczą płac mają Niemcy. Mimo niższych cen, siła nabywcza płac jest w Polsce dużo mniejsza niż na Zachodzie – ocenił businessinsider.pl.
REKLAMA
businessinsider.pl, ak, NRG
REKLAMA