Archiwalne materiały ONZ nt. zbrodni wojennych trafiły do Polski
Polska otrzymała materiały zgromadzone przy ONZ. „Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami uzyska dostęp do archiwalnych materiałów Komisji Narodów Zjednoczonych ds. Zbrodni Wojennych zawierających m.in. raport rządu emigracyjnego w Londynie nt. eksterminacji Polaków oraz Zagłady Żydów” - poinformowała wiceminister kultury Magdalena Gawin. O tym, czy dokumenty pomogą Polsce w prowadzeniu narracji historycznej, rozmawiali w Debacie Dnia Jakub Szczepański (Fakt) i Krzysztof Losz (Nasz Dziennik).
2018-02-14, 18:00
Posłuchaj
Dokumenty Komisji po odtajnieniu w 2017 r. trafiły do The Wiener Library oraz School of Oriental and African Studies w Londynie, a także do Holocaust Memorial w Waszyngtonie. Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego, jako czwarta instytucja na świecie, dzięki staraniom wiceminister kultury i wsparciu MSZ, otrzyma dokumenty.
W materiałach zawarte są raporty rządu polskiego w Londynie, który za pośrednictwem wywiadu i kontrwywiadu Armii Krajowej, informował Zachód o obozach koncentracyjnych w Polsce, o eksterminacji ludności cywilnej, o eksterminacji inteligencji oraz o Zagładzie Żydów europejskich i polskich.
„Były podawane wszystkie nazwy obozów koncentracyjnych i obozów śmierci łącznie z ich lokalizacją. Alianci wiedzieli, co się dzieje w Polsce i nie podjęli żadnych akcji, nie podjęli żadnej prewencji, nie zbombardowali ani jednej linii kolejowej, która prowadziła - wagony pełne ludzi - do obozów i do komór gazowych” – mówiła na konferencji prasowej wiceminister kultury Magdalena Gawin.
Jak stwierdził Krzysztof Losz, „jeśli otrzymane dokumenty zostaną dobrze wykorzystane na arenie międzynarodowej, to mogą mieć pewien wpływ - nawet w świadomości zachodnich historyków”.
REKLAMA
- Te dokumenty potwierdzają także pewien mechanizm jaki działał na Zachodzie. Alianci się tłumaczyli po wojnie, że nie mogli bombardować różnych instalacji przy obozach, bo mogliby przy okazji zabić ludzi, że nie mieli takiej możliwości technicznej, bo samoloty bombowe nie były na tyle dokładne. Myślę jednak, że ważne jest nagłaśniane zaniechań politycznych Aliantów. Wojsko jest w ręku polityków i podejmuje takie działania, jakie mu nakażą politycy – mówił gość.
- Nie wiem czy pomoże nam to budować pewną narrację, bo gdy słucham debaty na arenie międzynarodowej to wydaje mi się, że niektórzy są głusi na racjonalne argumenty – stwierdził z kolei Jakub Szczepański.
W audycji mowa była także m.in. o doprowadzeniu Władysława Frasyniuka do prokuratury i rządowym zespole ds. public relations.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Gospodarzem audycji był Piotr Wąż.
Polskie Radio 24/pr
______________________
Debata Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
Data emisji: 14.02.18
Godzina emisji: 17:10
REKLAMA