Mieszkanie Plus: będą dopłaty państwa do najmu
Mieszkanie Plus otrzyma konkretne wsparcie ze strony państwa. Jak zapowiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, na wtorkowym posiedzeniu Rady Mieszkalnictwa zostanie przedstawiona propozycja dopłaty do najmu w ramach programu Mieszkanie plus. To reakcja na głosy mówiące, że wynajem w ramach programu jest niewiele tańszy od oferty rynkowej.
2018-02-19, 17:07
Minister zapowiedział, zasady takiego wsparcia określi stosowna ustawa.
Ustawa o dopłatach jak w przypadku 500 Plus
− Będziemy rozmawiali o dopłatach do czynszu w ramach Mieszkanie plus. Państwo w tym pomoże. (...) Pamiętajmy, że zasady tego wsparcia określi ustawa tak, jak było w przypadku 500 plus" - powiedział.
I dodał, że nie chce zdradzać szczegółów, bo te zaprezentuje we wtorek.
Mieszkania bez dopłat są często droższe od oferowanych na rynku
Jak podało jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (TBS), całkowity koszt wynajmu 55-metrowego lokalu w ramach Mieszkania plus w Jarocinie wraz z opłatami (także z ogrzewaniem) wyniesie 1,3 tys. zł miesięcznie. Pierwsi lokatorzy mają wprowadzić się w połowie kwietnia.
Dyrektor ds. rozwoju w e-bazanieruchomosci.pl Maciej Górka ocenił, że jarocińska oferta z programu Mieszkanie plus jest droższa od tych dostępnych na lokalnym rynku komercyjnym. "Należy jednak zwrócić uwagę, że mieszkania oferowane w ramach programu są nowe i wybudowane wedle nowoczesnych technologii, a oferta komercyjna to głównie mieszkania używane" - mówił.
Także według dyrektora generalnego HRE Think Tank Michała Cebuli "opłaty za Mieszkanie plus w Jarocinie są za wysokie". Jego zdaniem czynsze na rynku komercyjnym bywają niższe.
Koszty najmu nie niższe od stawek rynkowych
Dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich Konrad Płochocki stwierdził, że "koszty najmu w ramach Mieszkania plus w obecnym kształcie nie będą znacznie odbiegały od stawek rynkowych, co związane jest z kosztami budowy i kosztami użytkowania".
Zdaniem Płochockiego "jeżeli realizacja programu nabierze tempa i lokale będą oferowane na naprawdę atrakcyjnych warunkach - to ważne, aby przyznawane były osobom, których sytuacja materialna rzeczywiście nie pozwala na nabycie mieszkania na wolnym rynku". "Uważamy także, że lokale te powinny pozostać w zasobie mieszkaniowym państwa i służyć najbardziej potrzebującym. Nie powinny być oferowane z opcją dojścia do własności" - podsumował.
BGKN ma w ramach programu Mieszkanie plus w przygotowaniu ponad 25 tys. mieszkań, z czego ponad 2 tys. w budowie. Łączna wartość przygotowywanych inwestycji przekracza 6 mld zł. Inwestycje są realizowane m.in. w oparciu o projekty modelowego domu wielorodzinnego, nagrodzone w ogólnopolskim konkursie architektoniczno-urbanistycznym.
Nadzór na dprogramem objął premier Morawiecki
W styczniu premier Mateusz Morawiecki przejął bezpośredni nadzór nad realizacją programu Mieszkanie plus.
W związku z tym powołał Radę Mieszkalnictwa. W skład Rady - obok premiera - weszli minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, minister finansów Teresa Czerwińska, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, minister środowiska Henryk Kowalczyk i minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.
Członkami Rady Mieszkalnictwa zostali także: prezes Rządowego Centrum Legislacji Jolanta Rusiniak oraz prezes BGK Nieruchomości Mirosław Barszcz. Barszcz jest koordynatorem pracy Rady Mieszkalnictwa.
Narodowy Program Mieszkaniowy
Mieszkanie Plus to najważniejszy pakiet rozwiązań Narodowego Programu Mieszkaniowego, którego celem jest zwiększenie liczby mieszkań dostępnych dla osób o niskich i umiarkowanych dochodach, dzięki wykorzystaniu nieruchomości Skarbu Państwa.
„Bank ziemi”, czyli Krajowy Zasób Nieruchomości
Aby zrealizować ten cel został powołany Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN), który będzie pełnił funkcję „banku ziemi". KZN będzie gromadził nieruchomości należące do państwa i zarządzał nimi tak, aby zwiększyć podaż nieruchomości pod budownictwo mieszkaniowe.
REKLAMA
Inwestycje na zasadach rynkowych, umiarkowane czynsze
Realizacja programu Mieszkanie Plus to nie tylko realne wsparcie dla średniozamożnych rodzin, ale też silny impuls prorozwojowy dla lokalnej gospodarki. Inwestycje w ramach programu Mieszkanie Plus realizowane będą na zasadach rynkowych. Mieszkania, które powstaną we wskazanych przez poszczególne gminy lokalizacjach, będą się charakteryzować umiarkowanymi czynszami, dostępnymi także dla słabiej uposażonych rodzin. To pozwoli im m.in. ograniczyć konieczność zadłużania się oraz wzmocni ich mobilności i elastyczność na rynku pracy. W sposób szczególny program ma za zadanie poprawić sytuację młodych polskich rodzin, dla których uzyskanie mieszkania o odpowiednim standardzie będzie stanowiło podstawę do podjęcia decyzji o posiadaniu większej liczby dzieci.
Cena mieszkania na wynajem od rządu
Zapewne najbardziej interesującym tematem dla osób chętnych na wynajem mieszkania od rządu jest wysokość czynszu. Warunki programu Mieszkanie Plus przewidują, iż opłaty będą wynosiły maksymalni
Warunki programu Mieszkanie Plus z opcją wykupu mieszkania lub bez takiej możliwości. Jeżeli zdecydujemy się na najem mieszkania z docelową opcją wykupu cena za metr kwadratowy jest wyższa, natomiast propozycja ta wydłuża nasz okres umowy wynajmu aż do 30 lat.

Dla najemców
O najem mieszkania będzie mogła się ubiegać każda osoba fizyczna, niezależnie od jej sytuacji finansowej i rodzinnej. Podstawowym warunkiem zawarcia umowy najmu będzie jednak zobowiązanie się przez nią do terminowego uiszczania opłat eksploatacyjnych i czynszu wynikającego z umowy z operatorem mieszkaniowym.
REKLAMA
Dopiero w przypadku gdy liczba zainteresowanych najmem mieszkania w danej lokalizacji będzie wyższa niż liczba budowanych mieszkań, zostaną zastosowane kryteria pierwszeństwa, wybrane przez KZN spośród katalogu kryteriów określonych ustawowo. Kryteria te będą ustalane, przy uwzględnieniu uwarunkowań przestrzennych oraz specyfiki lokalizacji, dla każdej inwestycji odrębnie w ogłoszeniu o przetargu, po zasięgnięciu opinii gminy na temat lokalnej sytuacji mieszkaniowej i potrzeb lokalnej społeczności.
Katalog kryteriów pierwszeństwa najmu
strata mieszkania/domu w skutek działania żywiołu lub w skutek katastrofy budowlanej,
mieszkanie/dom podlegający wywłaszczeniu,
względnie niższe dochody,
REKLAMA
niepełnosprawność wnioskodawcy lub jego dziecka,
wychowywanie dziecka,
nieposiadanie domu/mieszkania, również we współwłasności i spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,
zmiana miejsca zamieszkania w celu podjęcia pracy lub nauki w innej miejscowości,
REKLAMA
nieuzyskanie mieszkania z powodu większej liczby chętnych niż liczba dostępnych w danej miejscowości mieszkań,
status repatrianta,
wiek powyżej 65 lat,
posiadanie przez wnioskodawcę Karty Polaka.
REKLAMA
Stosowanie kryteriów pierwszeństwa nie wyklucza z możliwości ubiegania się o najem mieszkań osób nimi nieobjętych, może jedynie wydłużyć się czas oczekiwania na mieszkanie, w przypadku gdy zainteresowanych będzie więcej niż oferowanych mieszkań.
27 września 2016 r. rząd zdecydował o uruchomieniu Narodowego Programu Mieszkaniowego, który jest jednym z priorytetowych narzędzi realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
NRG, PAP, jk
NRG, PAP, jk
REKLAMA
Polecane
REKLAMA