Ukraina: zniszczono tablicę w miejscu, gdzie ma powstać pomnik Jana III Sobieskiego

W Jaworowie w obwodzie lwowskim, na zachodzie Ukrainy, zniszczono tablicę informującą, że w tym miejscu z inicjatywy polskiej społeczności miasta ma powstać pomnik króla Jana III Sobieskiego.

2018-02-22, 15:29

Ukraina: zniszczono tablicę w miejscu, gdzie ma powstać pomnik Jana III Sobieskiego
Jan III Sobieski pod Wiedniem. Obraz Jana Matejki. Foto: Wikipedia Commons/domena publiczna

Posłuchaj

Zniszczono tablicę Jana III Sobieskiego w Jaworowie - relacja Pawła Buszko (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Do zdarzenia doszło w nocy z wtorku na środę. Została o tym poinformowana policja i konsulat RP we Lwowie.

"Będziemy czcili własnych bohaterów"

- Tablica została rozbita, a na ścianie, przy której stoi baner, powieszono ogromny baner w czerwono-czarnych barwach, z portretem Stepana Bandery i napisem "Na Ukrainie będziemy czcili własnych bohaterów" - relacjonowała Zofia Michniewicz, szefowa oddziału Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej w Jaworowie.

Kamień węgielny pod pomnik Sobieskiego został wmurowany i poświęcony w 2014 roku. Michniewicz podkreśliła, że choć była to inicjatywa polskich mieszkańców Jaworowa, to uzyskała ona poparcie ukraińskich władz lokalnych. - U nas nigdy nie było konfliktów na tle narodowościowym - podkreśliła.

Spór między Kijowem i Warszawą

Jan III Sobieski, który dowodził bitwą pod Wiedniem w 1683 roku między wojskami polsko-austriacko-niemieckimi, a armią Imperium Osmańskiego, był starostą jaworowskim w latach 1644–1664.

Ostatnio relacje między Ukrainą i Polską ochłodziły się ze względu na spory na tle historycznym. Ukraina ma pretensje do niedawnej nowelizacji ustawy o IPN, która dopuszcza m.in. wszczynanie postępowań karnych za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów.

Między Kijowem i Warszawą trwa także spór związany z wstrzymaniem przez stronę ukraińską poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy. Zakaz został wydany po zdemontowaniu pomnika UPA w Hruszowicach na Podkarpaciu i po wcześniejszych przypadkach niszczenia upamiętnień ukraińskich na terytorium Polski.

mg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej