Rząd przyjął projekt ustawy degradacyjnej. "To opowiedzenie się po stronie ofiar"

Rząd przyjął projekt ustawy, która pozwoli zdegradować generałów Jaruzelskiego i Kiszczaka. Dziś wyłącznie w tej sprawie zebrała się Rada Ministrów. Ustawa obejmie również osoby pełniące, w latach 1944-1990, funkcje w organach bezpieczeństwa, na przykład takie, jak dowódca plutonu egzekucyjnego "Inki". Data posiedzenia, podczas którego rząd zajął się projektem, została wybrana nieprzypadkowo - dziś przypada Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

2018-03-01, 11:44

Rząd przyjął projekt ustawy degradacyjnej. "To opowiedzenie się po stronie ofiar"
Premier Mateusz Morawiecki. Foto: PAP/Marcin Obara

W myśl propozycji stopni oficerskich i podoficerskich pozbawiane będą osoby, które będąc w organach bezpieczeństwa państwa działały na rzecz podtrzymywania reżimu komunistycznego oraz na szkodę państwa polskiego. W uzasadnieniu projektu czytamy, że jego celem jest "stworzenie możliwości prawnych pozbawienia stopnia oficerskiego i podoficerskiego m.in. Wojciecha Jaruzelskiego oraz Czesława Kiszczaka", a także innych osób, które były członkami Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, albo pełniły służbę w organach bezpieczeństwa państwa wymienionych w ustawie lustracyjnej.

- Chcemy zdecydowanie przywrócić właściwą rangę tym ludziom, którzy walczyli o wolność i przywrócić im pamięć. To opowiedzenie się po stronie ofiar, a przeciwko złu - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

"

Premier Chcemy zdecydowanie przywrócić właściwą rangę tym ludziom, którzy walczyli o wolność i przywrócić im pamięć. To opowiedzenie się po stronie ofiar, a przeciwko złu 

Wnioskodawca - Minister Obrony Narodowej - uzasadnia, że wspomniane osoby pełniły służbę wojskową na rzecz totalitarnego państwa i swoją postawą sprzeniewierzyły się polskiej racji stanu. Projekt zakłada, że każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie.

Projekt ustawy degradacyjnej zakłada, że o pozbawieniu stopnia będzie decydować - wobec generałów i admirałów - prezydent, a w odniesieniu do pozostałych oficerów i podoficerów minister obrony. Postępowanie będzie wszczynane z urzędu lub na wniosek ministra obrony, IPN, Wojskowego Biura Historycznego, archiwów państwowych lub organizacji kombatanckich i niepodległościowych. Pozbawienie stopnia będzie następować w formie postanowienia.

Uzadanienie projektu nowelizacji

Uzasadniając projekt nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony, jego autorzy zwracają uwagę, że w obecnie obowiązującym stanie prawnym nie ma możliwości pozbawienia stopnia wojskowego pośmiertnie.

"Zmiany są wynikiem licznych wystąpień organów i organizacji społecznych, domagających się podjęcia prac nad pozbawieniem stopni wojskowych osób, które swoją postawą dokonywały czynów uwłaczających godności posiadanego stopnia wojskowego i tym samym podważyły wierność dla Rzeczypospolitej Polskiej" - czytamy również w uzasadnieniu

Obecnie obowiązująca ustawa o powszechnym obowiązku obrony przewiduje możliwość utraty przez żołnierza stopnia wojskowego w razie zrzeczenia się obywatelstwa polskiego, odmowy złożenia przysięgi wojskowej lub uprawomocnienia się wyroku sądu orzekającego środek karny pozbawienia praw publicznych albo degradacji. Innej prawnej możliwości degradacji żołnierza Wojska Polskiego obecne prawo nie przewiduje. 

Projekt ustawy pozwalającej pozbawiać stopni wojskowych żołnierzy niebędących już w służbie czynnej, także pośmiertnie, zapowiadał były minister obrony Antoni Macierewicz. Pod koniec 2016 r. projekt został skierowany do konsultacji wewnątrzresortowych, w lipcu 2017 został opublikowany na stronie RCL. Skierowanie projektu na posiedzenie Rady Ministrów zapowiedział szef kancelarii premiera Michał Dworczyk 19 lutego. "Zło i zdradę trzeba nazwać po imieniu!" - napisał wówczas na Twitterze. 

koz

Polecane

Wróć do strony głównej