Reduta Dobrego Imienia wystosowała pierwszy pozew na podstawie nowelizacji ustawy o IPN
Reduta Dobrego Imienia złożyła w warszawskim Sądzie Okręgowym pozew przeciw argentyńskiemu dziennikowi internetowemu Pagina12. Fundacja skorzystała ze znowelizowanej ustawy o IPN. – Domagamy się przeproszenia za naruszenie dobrego imienia narodu polskiego – powiedziała w audycji „Północ-Południe” Mira Wszelaka, prezes Reduty Dobrego Imienia.
2018-03-03, 22:00
Posłuchaj
Organizacja poinformowała, że powodem pozwania redakcji jest zilustrowanie artykułu o zbrodni na Żydach w Jedwabnem zdjęciem pomordowanych polskich żołnierzy podziemia niepodległościowego.
Chodzi o tekst autorstwa Federico Pavlovsky'iego, który ukazał się w centrolewicowym dzienniku 18 grudnia ubiegłego roku. Wykorzystana fotografia została wykonana przez UB. Jest to pośmiertne zdjęcie grupy żołnierzy z oddziału Mieczysława Dziemieszkiewicza "Roja" poległych 25 lutego 1950 roku.
– Tego typu połączenie dwóch wątków jest naszym zdaniem wyjątkową manipulacją, działaniem na szkodę narodu polskiego i naruszeniem dobrego imienia Żołnierzy Wyklętych. Dlatego postanowiliśmy skorzystać z nowelizacji ustawy o IPN, która daje możliwość organizacjom, takim jak nasza, występowania w procesach cywilnych, jako powód – powiedziała Mira Wszelaka.
Mira Wszelaka zaznaczyła, że Reduta Dobrego Imienia domaga się przeprosin dla krewnych tych, którzy walcząc o niepodległość Polski zostali zamordowani przez komunistycznego okupanta.
REKLAMA
– Ponadto redakcja gazety ma wyrazić swoje ubolewanie, a przeprosiny mają zostać opublikowane na głównej stronie portalu przez okres jednego miesiąca. Naszym zdaniem działanie Pagina12 było bezrefleksyjne i celowe – dodała.
![Mira Wszelaka](http://static.prsa.pl/images/cf9eb8f8-6c06-40f2-b604-8bd6ab0f1680.jpg)
Fundacja Reduta Dobrego Imienia - Polska Liga przeciw Zniesławieniom statutowo zajmuje się troską o dobre imię Polski i dba o prawdę historyczną m.in. w mediach polskich i zagranicznych.
Nowelizacja ustawy o IPN weszła w życie 1 marca. Zgodnie z nią każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do 3 lat.
Ponadto w audycji rozmowa z dr. Dawidem Piekarzem, ekspertem ds. energetyki z Instytutu Staszica, na temat konfliktu gazowego na linii Rosja-Ukraina.
REKLAMA
Nie zabrakło również najciekawszych wiadomości ze sportowych aren. Przedstawiła je Renata Susałko.
Audycję „Północ-Południe” prowadził Grzegorz Frątczak.
IAR/Polskie Radio 24/db
_____________________
REKLAMA
Wszystkie audycje Północ-Południe
Data emisji: 03.03.18
Godzina emisji: 21.06
Polecane
REKLAMA