Polscy mistycy. Kim byli i w jaki sposób dążyli do Boga?
– Jedyną wartością dla mistyków jest Bóg. Inne sprawy służą, by Go odnaleźć – powiedział Wincenty Łaszewski, teolog i autor książki "Boży szaleńcy. Niezwykłe losy polskich mistyków". W audycji "Życie z duszą, czy bez?" rozmowa o życiu i posłudze ludzi, którzy swoimi czynami dążyli do świętości.
2018-03-04, 20:03
Posłuchaj
Ideał, do którego istota ludzka powinna dążyć. Tak pojęcie świętości określił Wincenty Łaszewski. Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, dla wielu współczesnych, ktoś, kto ma hierarchię wartości inną, niż proponuje współczesna rzeczywistość, m.in. egoizm i próżność, jest szaleńcem.
– Jest to chyba najbardziej zdrowe szaleństwo z możliwych. Jeśli ktoś chce w pełni przeżywać swoje życie i doświadczyć, czym jest pełnia szczęścia człowieka, to powinien "liznąć" tego szaleństwa, o czym mówili i mówią polscy mistycy i autorytety w tej dziedzinie. Niestety niektórzy widzą swoje spełnienie w byciu młodym, bogatym, sławnym i zdrowym – powiedział.
Wincenty Łaszewski zwrócił uwagę, że mistycy, niemal w każdym przypadku, budzili kontrowersje. – Polscy mistycy z okresu średniowiecza uważani byli za chorych szaleńców. Bóg wybierał dla nich drogę odmienną od myślenia i sposobu życia ludzi im współczesnych – dodał pisarz.
Audycję "Życie z duszą, czy bez" prowadził Filip Memches.
REKLAMA
Polskie Radio 24/db
Życie z duszą, czy bez w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
______________________
Data emisji: 04.03.2018
REKLAMA
Godzina emisji: 19:15
REKLAMA