Będą cła na amerykańskie dżinsy? Unia planuje taryfy odwetowe
UE rozważa wprowadzenie 25-procentowych ceł na szereg amerykańskich towarów o wartości ok. 3,5 mld dolarów w odwecie za planowane przez prezydenta Donalda Trumpa taryfy na import stali i aluminium.
2018-03-06, 13:58
Lista sporządzona przez Komisję Europejską zawiera importowane z USA dobra konsumpcyjne (m.in. dżinsy, koszule, kosmetyki, motory, jachty), produkty rolnicze (sok pomarańczowy, burbon, kukurydzę) oraz produkty ze stali i inne towary przemysłowe - podaje na swoim portalu Bloomberg News.
Presja na Trumpa
Towary z listy stanowią wizytówkę USA i produkowane są w okręgach wyborczych znanych z poparcia dla Republikanów, co można interpretować jako presję polityczną na prezydenta Trumpa - pisze agencja Bloomberg.
Cytowany przez agencję AP przewodniczący komisji handlu międzynarodowego w Parlamencie Europejskim Bernd Lange powiedział, że UE nie musi odpłacić USA co do centa, ale powinna celować w takie dobra eksportowe, żeby USA "naprawdę zabolało", np. soję czy kukurydzę. Wypowiadając się w jednej z rozgłośni radiowych, Lange wyraził nadzieję, że "rozsądne głosy" w USA powstrzymają Trumpa przed wprowadzeniem taryf.
Rozważane środki stanowią równowartość 50 proc. unijnego eksportu stali do USA, które - jak twierdzi Komisja - byłyby dotknięte taryfami, więc mogą być nałożone w trybie natychmiastowym.
REKLAMA
Odpowiedź "zdecydowana"
Bruksela rozważa również złożenie skargi przeciw USA w Światowej Organizacji Handlu (WTO) i wprowadzenie środków zaradczych, mających zapobiec zalewowi rynku UE przez dostawy stali pierwotnie przeznaczonej do USA - podaje Bloomberg.
Trump ogłosił zamiar nałożenia 25-procentowego cła na import stali oraz 10-procentowego cła na aluminium w czwartek, co wywołało ostrą reakcję wielu partnerów handlowych USA.
Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział, że UE "w sposób zdecydowany" odpowie na wprowadzenie przez USA taryf. KE zapowiedziała też, że w razie potrzeby zaproponuje zgodne z WTO działania ochronne, by unijny rynek był stabilny.
PAP, ak, NRG
REKLAMA
REKLAMA