Tillerson: nic nie jest możliwe bez sojuszników i partnerów
Odwołany ze stanowiska sekretarza stanu Rex Tillerson wygłosił we wtorek oświadczenie dla prasy. Ppodkreślił w nim, że dyplomację USA czeka wiele pracy, między innymi po to, aby skutecznie stawić czoło Rosji. Dodał, że „nic nie jest możliwe bez sojuszników i partnerów”. O odwołaniu szefa amerykańskiej dyplomacji mówił w audycji Północ-Południe korespondent Polskiego Radia w USA Marek Wałkuski.
2018-03-13, 22:00
Posłuchaj
Zdymisjonowany przez Donalda Trumpa sekretarz stanu Rex Tillerson przekazał obowiązki swemu zastępcy Johnowi Sullivanowi. Podczas konferencji prasowej w Departamencie Stanu Tillerson poinformował, że rozmawiał telefonicznie z amerykańskim prezydentem. Podziękował też amerykańskim dyplomatom za oddaną służbę dla kraju.
Szef dyplomacji USA dowiedział się o swojej dymisji z wpisu Donalda Trumpa na Twitterze. Donald Trump informował w nim, że następcą Tillersona będzie dotychczasowy dyrektor Centralnej Agencji Wywiadowczej Mike Pompeo. Prezydent USA tłumaczył swoją decyzje poważnymi rozbieżnościami w myśleniu o polityce zagranicznej.
Jako główne wyzwania dla swego następcy Tillerson wymienił ułożenie relacji z Chinami a także Afganistan, Koreę Północną, Syrię oraz zagrożenie z strony Rosji. „Wiele jeszcze musimy zrobić, by odpowiedzieć na niepokojące działania rosyjskich władz. Moskwa musi poważnie przeanalizować czy jej postępowanie jest w interesie narodu rosyjskiego i świata. Kontynuowanie obecnego kursu doprowadzi do większej izolacji tego kraju” - mówił Tillerson.
Jak podkreślał Marek Wałkuski, sposób odwołaniu Tillersona był zaskoczeniem w USA. – Fakt, że napięcia między Trumpem a Tillersonem istnieją było wiadomo od dawna. Jednak sposób przekazania decyzji prezydenta to było zaskoczenie. W piątek szef gabinetu Trumpa gen. Kelly uprzedził Tillersona, że taka decyzja może nastąpić. Do rozmowy prezydenta z Tillersonem doszło dopiero kilka godzin po dymisji. Powody dymisji tłumaczy się osobowością prezydenta, a także wcześniejszymi zgrzytami. Istniały poważne rozbieżności ideologiczne między Trumpem a były sekretarzem ws. podejścia do polityki międzynarodowej. Prezydent wskazał jako przykład porozumienie nuklearne z Iranem – mówił korespondent.
REKLAMA
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.
Polskie Radio 24/IAR/PAP
_____________________
REKLAMA
Wszystkie audycje Północ-Południe
Data emisji: 13.03.2018
Godzina emisji: 21:37
Polecane
REKLAMA