Tomasz Komenda po 18 latach na wolności. "Wielka tragedia tego człowieka i wielka tragedia wymiaru sprawiedliwości"

Sąd z urzędu warunkowo zwolnił z odbywania kary Tomasza Komendę, który w 2004 r. prawomocnie został skazany na 25 lat więzienia za zabójstwo i zgwałcenie 15-latki. Mężczyzna, który spędził w więzieniu 18 lat, według najnowszych ustaleń prokuratury, nie popełnił tej zbrodni. O sprawie mówiła w Polskim Radiu 24 dr Hanna Gajewska-Kraczkowska z Instytutu Prawa Karnego Uniwersytetu Warszawskiego.

2018-03-15, 18:40

Tomasz Komenda po 18 latach na wolności. "Wielka tragedia tego człowieka i wielka tragedia wymiaru sprawiedliwości"
Skazany Tomasz Komenda (2P) wychodzi z aresztu śledczego we Wrocławiu, 15 bm. Sąd warunkowo zwolnił z odbywania kary Tomasza Komendę skazanego w 2004 roku na 25 lat więzienia za gwałt i zabójstwo 15-letniej dziewczyny. Zdaniem prokuratury mężczyzna nie popełnił tej zbrodni. . Foto: PAP/Maciej Kulczyński

Posłuchaj

15.03.18 Dr Hanna Gajewska-Kraczkowska o warunkowym zwolnieniu z odbywania kary Tomasza Komendy.
+
Dodaj do playlisty

Sąd penitencjarny odrzucił wniosek prokuratury o zawieszenie kary dla Tomasza Komendy, ale zwolnił go warunkowo z jej odbywania. Mężczyzna na wolności będzie czekał na rozpatrzenie wniosku przez Sąd Najwyższy o wznowienie postępowanie w jego sprawie. Więzienne mury opuścił dzisiaj.

Sędzia Jerzy Nowiński podkreślił, że Tomasz Komenda miał bardzo dobrą opinię w więzieniu, nie był tam karany, ale wielokrotnie nagradzany za regulaminowe zachowanie. Sędzia mówił również o rodzinie, która cały czas wspierała skazanego i chce go otoczyć opieką.

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny polecił wszcząć śledztwo w sprawie skazania Tomasza Komendy, któremu w 2004 wymierzono prawomocny wyrok 25 lat więzienia za zabójstwo i zgwałcenie 15-latki. Postępowanie ma dotyczyć podejrzenia przekroczenia uprawnień przez prowadzących tę sprawę śledczych i tworzenia fałszywych dowodów, które doprowadziły do skazania Tomasza Komendy.

Jak podkreśliła dr Hanna Gajewska-Kraczkowska, takie przypadki zdarzają się niesłychanie rzadko. – Kiedyś w Stanach Zjednoczonych, gdy weszły na szeroką skalę badania DNA, okazało się, że niesłusznymi wyrokami zostało skazanych ok. 300 osób, z tego część niestety objęła kara śmierci. Nie traktujemy więc tego, jako czegoś, co zdarzyć się nie może - choć nie powinno. To wielka tragedia tego człowieka i wielka tragedia wymiaru sprawiedliwości, bo nikt temu człowiekowi nie przywróci 18 lat – mówiła.

REKLAMA

Dr Gajewska-Kraczkowska zaznaczyła także, że jedyną odpowiedzialnością jaką może wziąć na siebie państwo, poza złożeniem wyrazów ubolewania i skruchy, jest tryb odszkodowania za niesłuszne skazanie, który jest stosowany w przypadku gdy dana osoba została niesłusznie skazana i odbywała karę. – Takie odszkodowanie należy się niezależnie od czasu jaki dana osoba spędziła w więzieniu. To kwestia kwoty. Z pewnością odszkodowanie będzie bardzo wysokie – podsumowała.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Mateusz Maranowski.

Polskie Radio 24/PAP/pr

REKLAMA

__________________

Rozmowa PR24 w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje 

Data emisji: 15.03.18

Godzina emisji: 16:37

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej