Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów
„To święto - Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów - to hołd złożony Polakom, bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady” – powiedział prezydent Andrzej Duda, inicjator nowego święta. Gośćmi Debaty Polskiego Radia 24 byli Jan Józef Kasprzyk (Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych), historyk dr Tomasz Domański (IPN), posłanka PiS Anita Czerwińska i Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata Józef Walaszczyk.
2018-03-24, 11:28
Posłuchaj
Senat przyjął ustawę mówiącą o ustanowieniu 24 marca Narodowym Dniem Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Zapis został przyjęty bez poprawek i ustanawia nowe święto państwowe.
W Polskim Radiu 24 okres II Wojny Światowej wspominał Józef Walaszczyk, Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. - Pomoc Żydom wynikała z ludzkiego współczucia, współczucia dla współobywateli Polski. Nie miało znaczenia, że byli narodowości żydowskiej. Mieliśmy wówczas więcej narodowości w Polsce oprócz żydowskiej – mówił gość. – Udało mi się uratować więcej ludzi. Nie odczuwałem strachu – wspominał Walaszczyk.
Jak podkreśliła posłanka Anita Czerwińska, ustanowienie tego święta jest koniecznością naprawienia kilkudziesięciu lat zaniechania. - To święto jest należne ludziom, którzy w heroiczny sposób dokonali tego, co nam, współczesnym, trudno sobie wyobrazić – zaznaczyła.
- Niestety większość nie doczekała upamiętnienia, ale żyją ich potomkowie. Pamiętajmy, że w te działania zaangażowane są całe rodziny, kolejne pokolenia. Zaangażowane w taki sposób myślenia, w taką postawę. Naszym obowiązkiem jest oddać godność Sprawiedliwym.
REKLAMA
To święto jest należne ludziom, którzy w heroiczny sposób pomagali Żydom – mówiła.
Zdaniem Jana Józefa Kasprzyka, nadrabiamy zaległości, które wytworzyły się przez lata. - Polacy zachowali się w czasie okupacji niemieckiej w sposób wyjątkowy i wspaniały. Ta pomoc, instytucjonalna i indywidualna, była dość powszechna. Przez wiele dziesięcioleci żyliśmy w przekonaniu, że jest to tak oczywiste, że wszyscy o tym wiedzą. Ostatnie miesiące pokazały, że tak nie jest, że z tą prawdą musimy się przebijać poza granice Rzeczpospolitej – oznajmił.
Na inny aspekt zwrócił uwagę dr Tomasz Domański. - W bardzo wielu obszarach badawczych dotyczących np. kwestii pomocy czy działań negatywnych Polaków wobec Żydów i odwrotnie, cały czas opieramy się w większości przypadków na danych szacunkowych, na pewnych wyliczeniach. Nie mamy w tym obszarze zweryfikowanych badań naukowych, nie wiemy np. jaka była skala pomocy Żydom. Cały czas posługujemy się danymi szacunkowymi – zauważył.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Jerzy Jachowicz.
Polskie Radio 24/ pr
___________________
REKLAMA
Data emisji: 24.03.18
Godzina emisji: 10:06
Polecane
REKLAMA