Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne to dla chrześcijan  trzy najważniejsze  dni w roku. W tym okresie celebrują oni mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Triduum Paschalne rozpoczyna wieczorna msza Wieczerzy Pańskiej, a kończy sobotnia Liturgia Wigilii Paschalnej. O Wielkim Czwartku i świętach Wielkiej Nocy mówiili w Polskim Radiu 24 dominikanin ojciec Stanisław Tasiemski i prof. Krzysztof Pawlina rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego i ks. Andrzej Sikorski.

2018-03-29, 10:30

Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego
Msza święta w Bazylice św. Piotra w Watykanie, 29 marca 2018 r. Podczas mszy, papież błogosławi krzyżmo , które jest używane do namaszczania przy udzielaniu sakramentów: chrztu, bierzmowania, święceń kapłańskich, konsekracji biskupów oraz przy konsekracji kościołów i ołtarzy. Foto: PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Posłuchaj

29.03.2018 o. Stanisław Tasiemski: Pamiętajmy, że ciało i dusza to jest jedność
+
Dodaj do playlisty

Triduum Paschalne to czas wspominania męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Triduum rozpoczyna w Wielki Czwartek Msza Wieczerzy Pańskiej. Liturgia w tym czasie wspomina Ostatnią Wieczerzę Chrystusa z uczniami, ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa.

Święta Wielkanocne bogate są w symbolikę, gesty i słowa, szczególnie dotyczy to Wielkiego Tygodnia. – Liturgia Triduum Paschalnego rozpoczyna się wieczorem od Mszy Wieczerzy Pańskiej, zgodnie z najdawniejszą tradycją. W tym dniu księża wraz z wiernymi tworzą wspólnotę prawdziwego, żywego Kościoła – podkreślił ks. Andrzej Sikorski.

Zdaniem Stanisława Tasiemskiego w święta powinniśmy dostrzegać potrzeby swoich najbliższych. – Papież Franciszek bardzo przestrzega przed przesadnym uduchowieniem. Pamiętajmy, że ciało i dusza to jest jedność. Tę cielesną stronę należy też uszanować. Wszystko zależy od człowieka – jeśli ktoś jest poddenerwowany, że w Wielkanoc nie może pójść do galerii handlowej, to trzeba byłoby się zastanowić się jak to jest z tym człowieczeństwem – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Jak podkreślał duchowny, Wielki Piątek to czas męki Pańskiej. - Dzisiaj częstym zjawiskiem jest droga krzyżowa, która idzie ulicami miasta. Są też nowe formy, jak np. ekstremalna droga krzyżowa. Formalnie ścisły post obowiązuje w Wielki Piątek. W Wielki Piątek i Wielką Sobotę nie ma mszy świętej w kościele – mówił o. Tasiemski.

REKLAMA

Ks. prof. Krzysztof Pawlina, podkreślił, że Wielki Czwartek jest dniem ustanowienia sakramentu Eucharystii i kapłaństwa. - Przede wszystkim jest to święto obecności, ponieważ Jezus nie chce zostawić nas samych. Mamy tyle kontaktów a tak mało spotkań, tyle środków komunikacji, a prawie nic sobie nie przekazujemy. Gubią się relacje i więzi – zaznaczył ks. Krzysztof Pawlina. - Wielki Czwartek przypomina nam, że nie jesteśmy sami. Jest z nami Chrystus pod postacią chleba i wina. Poczuć obecność Boga i drugiego człowieka to wielkie szczęście – dodał rektor PWT.


Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Grzegorz Jankowski.

Polskie Radio 24/IAR

REKLAMA

_______________________

Data emisji: 29.03.2018

Godzina emisji: 07:10


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej