Spotkanie Krajowej Rady Sądownictwa. Komentarze

W środę na nieformalnym spotkaniu zbiorą się członkowie Krajowej Rady Sądownictwa. Spotkanie zwołane zostało z polecenia sędziego Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, Wiesława Johanna. Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf nie wyznaczyła dotąd terminu pierwszego formalnego posiedzenia tej instytucji. O nowej KRS mówili w Polskim Radiu 24 Barbara Piwnik, była minister sprawiedliwości, a także Krzysztof Losz, publicysta "Naszego Dziennika". 

2018-04-04, 12:06

Spotkanie Krajowej Rady Sądownictwa. Komentarze
PR24. Foto: PR24

Posłuchaj

4.04.18 Barbara Piwnik o sytuacji wokół reformy sądownictwa.
+
Dodaj do playlisty

To pierwsze spotkanie organu w nowym składzie po tym, jak na początku marca część jego członków wybrał Sejm. Według rzecznika Sądu Najwyższego Michała Laskowskiego, nie będzie to jednak posiedzenie, na którym mogą zapaść "wiążące decyzje". Rzecznik wyjaśnił, że w myśl obowiązujących przepisów, będzie to spotkanie "o charakterze wprowadzająco-organizacyjnym". Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf do dziś bowiem nie wyznaczyła terminu pierwszego formalnego posiedzenia tej instytucji. Argumentowała, że Rada została wybrana w sposób niekonstytucyjny.

Zdaniem Barbary Piwnik, problemy związane z reformą sądownictwa, w tym z KRS, mogą narastać. – Weszły już w życie przepisy dotyczące Sądu Najwyższego, znamy sytuację Pierwszej Prezes SN. Wkrótce znów może pojawić się problem dotyczący kierowania Sądem Najwyższym – prognozowała.  To wszystko powoli zaczyna przekładać się nie tylko na postrzeganie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości jako trzeciej władzy, ale będzie też miało bezpośrednie przełożenie na sprawność poszczególnych postępowań. Obawiam się, że będzie to kolejny przyczynek do spowolnienia działań sądów różnych szczebli, a to nie jest dobre – dodawała Piwnik.

Była minister sprawiedliwości przypomniała, że formalne posiedzenie KRS musi zwołać Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego. – Rzecznik Sądu Najwyższego wskazał na przepis Konstytucji, który dotyczy określenia składu KRS i podkreślił, że w KRS powinni zasiadać przedstawiciele Sądu Najwyższego. W składzie nowej KRS ich jednak nie ma i nie jest to wynik ustawy, ale tego, że tacy kandydaci nie zostali zgłoszeni. Nie upatrywałabym jednak naruszenia Konstytucji w tym, że ktoś nie chce korzystać z przysługujących mu uprawnień. Dlatego twierdzę, że komplikacji jest coraz więcej – mówiła Piwnik. W jej opinii, nadszedł "najwyższy czas na spokojną, rzeczową dyskusję dotyczącą wytyczenia granic potrzebnych zmian i nawiązanie porozumienia, wzajemnego szacunku i wzajemnego respektowania swoich uprawnień".

Krzysztof Losz z kolei ocenił na naszej antenie, że środowe posiedzenie KRS należałoby traktować "jako formę pewnego nacisku na sędzię Gersdorf, by zwołała posiedzenie Rady". Jego zdaniem, nieformalne spotkanie może mieć również na celu przyspieszenie prac KRS. – Być może sędziowie rozmawiają o tym, jak będzie wyglądała praca Rady. Tak, żeby na pierwszym, formalnym posiedzeniu dokonać wyboru szefa KRS i przejść od razu do normalnej pracy, nie czekając na rozwiązanie kwestii organizacyjnych – wskazywał gość PR24.  

REKLAMA

Więcej w rozmowach z komentatorami. 

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/IAR/pr

____________________

REKLAMA

Data emisji: 4.04.18

Godzina emisji: 10:48

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej