Ustawa stoczniowa: niebawem KE prześle uwagi

W ciągu kilku tygodni Komisja Europejska może nadesłać odpowiedzi na większość wątpliwości dotyczących tak zwanej ustawy stoczniowej - mówią Polskiemu Radiu nieoficjalnie urzędnicy Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

2018-04-11, 15:38

Ustawa stoczniowa: niebawem KE prześle uwagi
Stocznia Gdańska. Foto: shutterstock.com

Posłuchaj

Marek Gróbarczyk, minister gospodarki i żeglugi śródlądowej
+
Dodaj do playlisty

Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej powiedział w Sejmie Informacyjnej Agencji Radiowej, że najważniejsza część ustawy wciąż czeka na akceptację Komisji Europejskiej.

- Po uzyskaniu notyfikacji będziemy mogli stosować zryczałtowany podatek CIT – mówi Marek Gróbarczyk.

Szef resortu podtrzymał deklarację o konieczności zmian w ustawie. Chodzi między innymi o doprecyzowanie zapisów podatkowych, postulowane przez branżę. - Do końca tego miesiąca chciałbym mieć już wszystkie wnioski – dodał.

Z informacji na temat działania tak zwanej ustawy stoczniowej nie jest zadowolony wiceszef sejmowej komisji gospodarki morskiej Tadeusz Aziewicz z PO. - Nie dowiedziałem się niczego, bo w gospodarce rynkowej kondycję przedsiębiorstwa mierzy się pokazując jego wyniki ekonomiczne – powiedział.

REKLAMA

Ustawa stoczniowa do poprawki? 

Ustawa obowiązuje od początku 2017 roku. Umożliwia ona producentom statków wybór opodatkowania. Obejmuje też tereny, na których produkuje się statki, przepisami o specjalnych strefach ekonomicznych. Wprowadziła też zerową stawkę VAT na produkcję statków. 

Ustawą zainteresowała się Komisja Europejska twierdząc, że zmienione tą ustawą opodatkowanie stoczni, może dawać przewagi konkurencyjne niektórym z nich i tym samym zakłócać równowagę na stoczniowym unijnym rynku.

Chodziło o przepisy podatku VAT w postaci zwolnienia z tego podatku w odniesieniu do całego łańcucha dostaw komponentów dla budowy statków (do tej pory stocznie ubiegały się o zwrot tego podatku), co automatycznie zwiększy możliwości finansowe stoczni o 23 proc. 

Zaproponowano również, żeby stocznie (po uprzednim zgłoszeniu do urzędu skarbowego) miały do wyboru albo zapłacenie podatku CIT albo zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 1 proc.produkcji sprzedanej.

REKLAMA

IAR, kw

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej