Marek Ławrynowicz: poezja jest z natury zjawiskiem niszowym
Poezję w Polsce pisze się masowo, ale kto ją czyta? Jak prezentuje się ta współczesna twórczość, czym się charakteryzuje i kim są jej przedstawiciele? Odpowiedzi na te pytania szukał w audycji Między Kropkami pisarz Marek Ławrynowicz.
2018-04-16, 21:31
Posłuchaj
W Polsce wydaje się ponad 800 tomików poezji rocznie. Zdaniem Marka Ławrynowicza, musi więc istnieć jakaś ilość odbiorców, choć trudno to zbadać, ponieważ współczesna polska poezja tkwi w pewnej niszy i istnieje w dużym rozproszeniu.
Jak napisał kiedyś znany krytyk literacki Piotr Śliwiński: „niszowość poezji współczesnej nie jest czymś wyjątkowym, może z tym tylko zastrzeżeniem, iż nie wydaje się, abyśmy mieli szansę na takich idoli rozsadzających nisze, jakimi kiedyś byli np. Tuwim, Lechoń czy Gałczyński”.
Z tym stwierdzeniem nie zgodził się Marek Ławrynowicz i podał jako przykład Marcina Świetlickiego czy Jacka Podsiadło. - To ludzie, którzy rozsadzają niszę, tylko może my nie potrafimy tego docenić – przyznał gość audycji. - Ceniony obecnie Czesław Miłosz, polski noblista napisał dla przykładu tomik „Trzy zimy”, który został wydany w nakładzie 300 egzemplarzy. To pokazuje, że ze współczesną poezją nie musi być tak źle, a jedynie może to być zjawisko z natury niszowe – dodał pisarz.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem programu była Weronika Wakulska.
Polskie Radio 24/km
Między kropkami w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
____________________
REKLAMA
Data emisji: 14.04.18
Godzina emisji: 19.15
REKLAMA