Łukasz Szumowski: rozpoczynamy społeczną debatę na temat zdrowia

Rozpoczynamy społeczną debatę na temat zdrowia ze wszystkimi, aby jak najlepiej spożytkować dla dobra pacjenta wzrost nakładów na ochronę zdrowia - oświadczył minister zdrowia Łukasz Szumowski. 

2018-04-18, 11:58

Łukasz Szumowski: rozpoczynamy społeczną debatę na temat zdrowia

Posłuchaj

Minister zdrowia zapowiedział ogólnopolską debatę o ochronie zdrowia (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Łukasz Szumowski na konferencji prasowej przedstawił szczegóły dotyczące narodowej debaty o zdrowiu, która ma rozpocząć się w czerwcu i wyznaczyć kierunki zmian w systemie zdrowia.

- Zdrowie było i będzie priorytetem w Polsce i wielu krajach świata. W Polsce odbyło się wiele debat na temat zdrowia - powiedział Szumowski. Jak mówił, rozpoczynająca się dziś debata jest "wyjątkowa".

- Ta debata jest wyjątkowa, bo mamy bezprecedensowy wzrost nakładów na ochronę zdrowia. Ustawa która zakłada wzrost nakładów do 6 proc. PKB w 2025 albo 2024 roku po zmianie ustawy, jest czymś, czego nie było do tej pory w Polsce - podkreślił Szumowski.

REKLAMA


Wskazał, że ustawa zakłada w latach 2018-2014 przeznaczanie na zdrowie 830 mld zł.

- Ten wzrost jest tak istotny, że mamy obowiązek, żeby rozmawiać ze wszystkim na temat wydatkowania tych pieniędzy. Bo jeżeli nie osiągniemy konsensusu, w jaki sposób najlepiej dla pacjenta, dla nas wszystkich spożytkować te pieniądze, to będzie jak z tym młodym winem w starych bukłakach - one wyciekną. I nie osiągniemy tyle, ile moglibyśmy - powiedział.

Szumowski pytany był na konferencji prasowej o ewentualny termin przesunięcia wejścia w życie e-zwolnień.

- Jeśli chodzi o terminy, to minister Elżbieta Rafalska i premier Mateusz Morawiecki podejmują w tej sprawie decyzje: czy i kiedy - powiedział szef resortu zdrowia. Przypomniał, że regulacje dotyczące e-zwolnień są w gestii ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej.

- Na pewno postulaty środowiska lekarskiego były takie, żeby troszkę odsunąć w czasie tę implementację obowiązkowych e-zwolnień. Jednocześnie prowadzimy bardzo intensywne prace z minister Rafalską, aby odciążyć lekarzy z tych administracyjnych czynności i pozwolić, aby to asystenci medyczni i sekretarki medyczne je wypisywały. Prace legislacyjne w tym kierunku już się toczą i myślę, że szybko będą pokazane - dodał.

We wtorek szefowa resortu rodziny Elżbieta Rafalska poinformowała PAP, że trwa ocena harmonogramu wdrożenia e-zwolnień.

- Myślę, że gdy będę po spotkaniu z panem ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim i panią prezes ZUS prof. Gertrudą Uścińską, to w piątek zakomunikujemy, jakie są nasze plany - powiedziała Rafalska.

Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem, papierowe zwolnienia przejdą do historii od 1 lipca - od tego dnia lekarze będą wystawiać zwolnienia wyłącznie elektronicznie. Do tej pory lekarz miał wybór między wystawieniem tradycyjnego, papierowego zwolnienia, a wprowadzeniem do systemu informatycznego zwolnienia elektronicznego.

W ostatnich tygodniach organizacje lekarskie apelowały o pozostawienie po 1 lipca możliwości wystawiania papierowych e-zwolnień. Argumentowały m.in., że część lekarzy w wieku emerytalnym może mieć kłopot z wystawianiem zwolnień elektronicznych; problem ten dotyczy szczególnie przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, tam, bowiem średnia wieku lekarzy jest najwyższa.

Z danych ZUS wynika, że przez ostatnie dwa lata, od 1 stycznia 2016 r., lekarze wystawili 1,76 mln zwolnień w formie elektronicznej na 19-20 mln wystawianych rocznie zwolnień papierowych.

Upowszechnienie e-zwolnień ma pomóc w kontroli najkrótszych, kilkudniowych zwolnień, ponieważ informacja o jego wystawieniu do ZUS i pracodawcy trafi natychmiast. Obecnie papierowe zwolnienie trzeba dostarczyć pracodawcy w ciągu siedmiu dni, tyle samo czasu ma lekarz na przekazanie go do ZUS.

REKLAMA

pp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej