Postawy ludności II RP pod okupacją - przyjaźń czy wrogość? Debata w Centrum Edukacyjnym IPN

W Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki "Przystanek Historia" zakończył się panel dyskusyjny "Postawy ludności II RP pod okupacją". Zapraszamy do obejrzenia nagrania z wydarzenia. 

2018-04-24, 16:00

Postawy ludności II RP pod okupacją - przyjaźń czy wrogość? Debata w Centrum Edukacyjnym IPN
Paneliści debaty "Postawy ludności II RP pod okupacją". Foto: Bartłomiej Makowski/PolskieRadio.pl

II RP była państwem wieloetnicznym. Obok dominującej ludności polskiej państwo zamieszkiwał znaczny odsetek mniejszości narodowych: Ukraińców, Żydów, Niemców, Białorusinów i innych, z których każda była wewnętrznie zróżnicowana.

Wszystkie te narodowości musiały zmierzyć się z wojną i okupacją narzuconą przez Niemców i Sowietów. Postawy zarówno mniejszości narodowych i etnicznych Polaków były niezwykle różnorodne - nie tylko wobec władz okupacyjnych, ale przede wszystkim wobec siebie nawzajem. Rolę zasadniczej determinanty odgrywały tutaj ogólne cele polityki prowadzonej przez okupantów - odmiennej względem różnych narodowości, wygrywanie wewnętrznych antagonizmów oraz doświadczenia wyniesione z okresu przedwojennego. 

REKLAMA

O tym wszystkim debatowali historycy podczas panelu "Postawy ludności II RP pod okupacją" w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki. 

- Niemcy wyznaczyli grupy ludności, które miały być w odmienny sposób traktowane. Bez względu na to którym terenem się zajmujemy, wiadomo że najniżej w tej hierarchii umieszczono Żydów, którzy mieli być od początku wyniszczani przez pracę, od których pobierano kontrybucje na wielką skalę, byli umieszczani w gettach na terenie generalnego gubernatorstwa. Miało ono być takim terenem dla niechcianych elementów z Rzesz i z ziem wcielonych. Kolejną grupą byli oczywiście Polacy, których również zamierzano tutaj traktować w taki bardzo ostry sposób, co znalazło wyraz choćby w akcjach przeciwko polskiej inteligencji - mówił dr Marcin Przegiętka.

W dyskusji brali udział:

dr hab. Grzegorz Berendt (wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej)

REKLAMA

dr hab. Sławomir Kalbarczyk (Biuro Badań Historycznych IPN)

dr Maciej Korkuć (Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Krakowie)

dr Marcin Przegiętka (Biuro Badań Historycznych IPN)

dr Mateusz Szpytma (wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej)

REKLAMA

Prowadzenie – dr Tomasz Domański (Oddziałowe Biuro Badań Historycznych – Delegatura IPN w Kielcach)

mk, dcz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej