Neonikotynoidy - z zakazem czy nie?

Batalia o nie trwa już pięć lat. Ostatecznie Europejski Urząd do Spraw Bezpieczeństwa Żywności - EFSA - orzekł, że neonikotynoidy stanowią zagrożenie dla pszczół i w ogóle dla wszystkich owadów zapylających.  W najbliższy piątek Unia Europejska zdecyduje, czy ostatecznie zakazać ich stosowania, czy nie.

2018-04-25, 08:40

Neonikotynoidy - z zakazem czy nie?
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay

Posłuchaj

Neonikotynoidy - z zakazem czy nie? (Aleksandra Tycner/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
+
Dodaj do playlisty

Jak mówi Katarzyna Jagiełło z fundacji Greenpeace Polska, przez lata te pestycydy uważane były za bezpieczne, a dodatkowo niezwykle precyzyjne - ale niestety okazało się, że tak nie jest. Wreszcie, w 2013 roku Unia Europejska wprowadziła czasowy i niepełny zakaz stosowania tych substancji na uprawach atrakcyjnych pszczół miodnych. Katarzyna Jagiełło dodaje, że wówczas zlecono EFSA przeprowadzenie badań, w jaki sposób neonikotynoidy oddziałują na pszczoły.

Skuteczne, ale szkodliwe

Teraz - podkreśla działaczka Greenpeace - raport EFSA potwierdził szkodliwość i toksyczność neonikotynoidów. Urząd stwierdził, że stosowanie tych substancji wiąże się z dużym ryzykiem dla populacji pszczół. Jak zaznaczyła Katarzyna Jagiełło, do tej pory Polska stawała po stronie pszczół - minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel odmawiał odstępstw od czasowego zakazu stosowania tych środków. Pytanie, czy tak będzie dalej.

Będzie zakaz

W głosowaniu potrzebna jest kwalifikowana większość głosów. Za zakazem zadeklarowały jednoznacznie, że zagłosują Austria, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Chorwacja, Luksemburg, Irlandia, Słowenia, Malta oraz - po pewnych wahaniach - także Holandia.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Aleksandra Tycer, md

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej