Wojskowe Biuro Projektów Budowlanych w Poznaniu ogłasza upadłość
Wojskowe Biuro Projektów Budowlanych w Poznaniu, spółka podległa Agencji Mienia Wojskowego i MON, przestaje istnieć. Informacje o złej kondycji finansowej spółki i złożeniu przez zarząd wniosku o ogłoszenie upadłości potwierdziła PAP rzeczniczka AMW Małgorzata Weber.
2018-04-25, 12:30
Wojskowe Biuro Projektów Budowlanych w Poznaniu (WBPB) Sp. z o.o. zajmowało się m.in. realizacją zadań o szczególnym znaczeniu obronnym dla Ministerstwa Obrony Narodowej, NATO, Zarządów Infrastruktury Wojskowej. Wśród zrealizowanych przez WBPB projektów była m.in. budowa lotniska w Krzesinach, Dęblinie, Powidzu, czy Łasku.
O złożeniu wniosku dotyczącego ogłoszenia upadłości spółki poinformował w środę lokalny dziennik „Głos Wielkopolski”. Według informacji gazety, spółka Skarbu Państwa od miesięcy nie płaci swoim pracownikom, a konta WBPB zostały zablokowane m.in. przez ZUS, Urząd Skarbowy i komornika. Przed sądem pracy toczy się też obecnie sześć spraw o wypłatę zaległych wynagrodzeń.
Wniosek o upadłość od ubieglego roku
Informacje o sytuacji spółki potwierdziła PAP rzeczniczka prasowa Agencji Mienia Wojskowego Małgorzata Weber. Jak wskazała, wniosek o ogłoszenie upadłości został złożony 29 września 2017 roku, nadal nie został jeszcze jednak rozpatrzony przez sąd upadłościowy w Poznaniu.
Weber tłumaczyła, że wniosek o ogłoszenie upadłości został złożony z tzw. opcją przygotowanej likwidacji (pre-pack). Upadłość likwidacyjna w formule pre-pack ma miejsce w sytuacji, kiedy spółka nie posiada środków finansowych na przeprowadzenie zwykłej upadłości.
Opcja pre-pack
„Formuła tzw. upadłości likwidacyjnej zakłada pozyskanie inwestora na zakup zorganizowanej części przedsiębiorstwa (art. 56a-56h ustawy – Prawo upadłościowe). Nie jest to zbycie udziałów w spółce, a jedynie nabycie potencjału spółki - wycenionego przez biegłego - w toku postępowania upadłościowego za kwotę, która zostanie przeznaczona na zaspokojenie wierzycieli WBPB Sp. z o.o. - w tym pracowników w zakresie ich wynagrodzeń” – zaznaczyła Weber.
REKLAMA
Dodała, że w związku z podjęciem decyzji o upadłości likwidacyjnej w formule pre-pack, nie jest planowana sprzedaż udziałów w WBPB Sp. z o.o. - Potencjał kadrowy spółki jest planowany do wykorzystania przez inwestora: dziewięciu pracowników WBPB Sp. z o.o. otrzymało oferty współpracy z inwestorem. (…) Pięć osób zaakceptowało i przyjęło złożoną ofertę współpracy - wskazała Weber.
Zaznaczyła też, że od połowy 2016 roku spółka w ramach prowadzonej działalności pozyskała dziewięciu nowych klientów. Obecnie, z uwagi na sytuację finansową WBPB nie jest w stanie realizować żadnych projektów.
Brak środków na wypłaty dla pracowników
Weber odnosząc się do kwestii braku wypłat wynagrodzeń dla pracowników za lipiec, sierpień, wrzesień 2017 roku, oraz styczeń, luty, marzec 2018 roku, podkreśliła, że „pracownicy nie otrzymali wynagrodzeń z uwagi na bardzo złą sytuację finansową spółki i brak wystarczających środków na rachunkach bankowych”.
Przyznała też, że rachunki bankowe spółki są obecnie zablokowane przez ZUS i komorników prowadzących postępowania egzekucyjne wobec spółki.
Weber pytana też, dlaczego pracownicy spółki nie otrzymywali odpowiedzi na pisma, jakie w ub. roku przesyłali zarówno do Agencji Mienia Wojskowego, jak i Ministerstwa Obrony Narodowej odpowiedziała, że „pracownicy WBPB byli na bieżąco informowani o planowanych a także realizowanych działaniach MON i AMW wobec spółki”.
„Przykładem na aktywność w tym zakresie jest spotkanie - październik 2017 roku - z pracownikami spółki, w trakcie którego przedstawiciel AMW poinformował o złożeniu przez zarząd spółki wniosków o restrukturyzację i upadłość oraz o konieczności oczekiwania na rozstrzygnięcie sądu w tym zakresie” – dodała Weber.
Wojskowe Biuro Projektów Budowlanych w Poznaniu (WBPB) Sp. z o.o., powstała w lutym 2011 roku w wyniku komercjalizacji prowadzącego działalność od 1968 r przedsiębiorstwa państwowego. Nadzór nad spółką sprawuje Minister Obrony Narodowej.
PAP, NRG, kw
REKLAMA