Znamy nowego szefa Krajowej Rady Sądownictwa
I prezes Sądu Najwyższego, Małgorzata Gersdorf, bezpośrednio po wyborze nowego przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa, sędziego Leszka Mazura, opuściła posiedzenie Rady. – Chciałam zostawić tę Radę samą sobie – wyjaśniła. W Polskim Radiu 24 o funkcjonowaniu KRS mówił mec. Jerzy Kwaśniewski z Ordo Iuris.
2018-04-27, 14:55
Posłuchaj
Jak mówiła sędzia Gersdorf, „niewątpliwie to gremium nie jest tą KRS, o której jest mowa w konstytucji”. – Zawsze będzie zagrożenie możliwością zakwestionowania obsadzania stanowisk i awansów sędziowskich, a może nawet w przyszłości wyroków wydanych przez sędziów nominowanych przez tą KRS – oceniła.
Zdaniem mec. Kwaśniewskiego, w kontekście zmian w KRS nie można mówić o niekonstytucyjności. – Konstytucja jasno stanowi, że KRS składa się m.in. z 15 członków, wybranych spośród sędziów. Tryb ich wyboru określa ustawa. W wypadku pozostałych członków KRS, w odróżnieniu od członków-sędziów, na tryb wyboru wskazuje sama ustawa zasadnicza – tłumaczył ekspert. – Wydaje się zatem, że z perspektywy konstytucji, każda ustawa, która zakłada właściwy, demokratyczny wybór członków-sędziów KRS, jest z nią zgodna – dodawał mec. Jerzy Kwaśniewski.
Nowym przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa został sędzia Sądu Okręgowego w Częstochowie, Leszek Mazur. W głosowaniu oddano 23 głosy, w tym dwa nieważne. Mazur dostał 16 głosów, a druga kandydatka, sędzia Teresa Kurcyusz-Furmanik, pięć.
Wraz z sędzią Gersdorf z posiedzenia Rady wyszedł jej członek, poseł PO i były minister sprawiedliwości, Borys Budka. Powiedział dziennikarzom, że w głosowaniu nad przewodniczącym oddał głos nieważny.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie z mec. Jerzym Kwaśniewskim.
Polskie Radio 24/PAP/zz
____________________
Data emisji: 27.04.18
Godzina emisji: 13.45
REKLAMA