Sejm: Prace nad projektami dotyczącymi niepełnosprawnych
Podczas trwającego posiedzenia Sejmu posłowie zajmują się projektami dotyczącymi osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Dwie propozycje – autorstwa rządu i grupy posłów PiS – wcześniej omówiono i przyjęto na posiedzeniu komisji polityki społecznej i rodziny. W Polskim Radiu 24 rozmowa z prof. Mirosławem Grewińskim z Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej.
2018-05-08, 14:31
Posłuchaj
Pierwszy projekt ustawy, rządowy, który ma być omawiany przez Sejm, zakłada zrównanie renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS. Zmiana spowoduje miesięczne podwyższenie świadczenia dla niepełnosprawnych o ponad 160 złotych, do kwoty niemal 1030 złotych miesięcznie. Przepisy miałyby wejść w życie od 1 września, z wyrównaniem od przyszłego miesiąca. Zmiany spowodują dodatkowe obciążenie budżetu kwotą około 540 milionów złotych w skali roku. Propozycja rządu spełnia jeden z postulatów grupy protestującej w Sejmie.
– To, że rząd w trzy tygodnie nie tylko podjął temat, ale już proceduje akty dotyczące m.in. wyrównania renty socjalnej, pokazuje, że jest wola, by dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin zrobić coś więcej – komentował w Polskim Radiu 24 prof. Mirosław Grewiński.
Druga propozycja ustawy, zgłoszona przez grupę posłów PiS, zakłada zniesienie ograniczeń w możliwości wymiany sprzętu i wyrobów medycznych, korzystanie ze świadczeń zdrowotnych bez kolejek, obsługę poza kolejnością w aptekach, a także umożliwienie dorosłym osobom o znacznym stopniu niepełnosprawności korzystania ze świadczeń specjalistycznych bez skierowania. Pakiet ulg ma przynosić oszczędność dla gospodarstw domowych z osobą niepełnosprawną rzędu 520 złotych miesięcznie. Protestująca grupa w holu parlamentu odrzuciła w kwietniu propozycję o tej treści. Żąda wypłaty dodatku rehabilitacyjnego w gotówce, bez kryterium dochodowego, w wysokości 500 złotych.
– Podczas debaty na temat programu 500 plus padały argumenty za tym, by zamiast pieniędzy było to wsparcie rzeczowe. Wówczas rządzący mówili, że rodziny same wiedzą, jak lepiej wydać pieniądze. Teraz PiS jest zakładnikiem tych słów. Protestujący posługują się tym argumentem – wskazywał na naszej antenie prof. Mirosław Grewiński. – Rządzący i protestujący muszą znaleźć rozwiązanie satysfakcjonujące dla obu stron – pointował gość PR24.
REKLAMA
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.
Polskie Radio 24/IAR/zz
____________________
REKLAMA
Data emisji: 8.05.18
Godzina emisji: 13.45
REKLAMA