Urzędnicy i przedsiębiorcy uczą się Konstytucji Biznesu
Ruszył cykl spotkań dla przedsiębiorców i urzędników na temat reformy prawa gospodarczego, w tym Konstytucji Biznesu. Pierwsze spotkanie odbyło się wczoraj w Koszalinie. Kolejne - zaplanowano na środę - w Ostrowie Wielkopolskim.
2018-05-22, 09:05
Posłuchaj
- Dla nas największem wyzwaniem jeśli chodzi o Konstytucję Biznesu, to dotrzeć z informacją zarówno do przedsiębiorców, żeby wiedzieli jak korzystać z nowych narzędzi, jak i do urzędów. A musimy pamiętać, że często na pierwszej linii kontaktu z administracją, zwłaszcza dla początkującego przedsiębiorcy, jest urzędnik samorządowy - mówi w Polskim Radiu 24 Luiza Modzelewska z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii w rozmowie z Karoliną Mózgowiec.
Dlatego - jak wyjaśnia - resort planuje 60 spotkań w mniejszych miastach w całej Polsce. Chodzi o to żeby urzędnicy i przedsiębiorcy poznali nowe prawo dla firm.
Konstytucja Biznesu obowiązuje od 30 kwietnia.
Jakie zmiany wprowadza?
Nowością jest przede wszystkim prawo dla przedsiębiorców jako fundament, jako karta praw podstawowych. Są też nowe zasady ogólne, które powodują, że mamy pewność prawa i rozwiązania, które mają zapewnić żeby utrwalone praktyki nie wpływały negatywnie na prowadzenie działalności. Powołany został też rzecznik przedsiębiorców.
REKLAMA
Jakie wątpliwości mają przedsiębiorcy?
- Jeszcze przed wejściem w życie Konstytucji Biznesu mieliśmy do czynienia z dużym zainteresowaniem dwoma nowymi instytucjami czyli działalnością nierejestrową i ulgą na start. W broszurze informacyjnej, która jest dostępna na stronie internetowej ministerstwa odpowiedzieliśmy na szereg praktycznych pytań, które wiążą się zwłaszcza z tą nowa formą działalności - wyjaśnia Luiza Modzelewska.
Podczas spotkań jest też mowa o prawie podatkowym, prawie o zamówieniach publicznych i o wsparciu dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw.
Do października zaplanowano 60 spotkań w mniejszych miastach. Żeby wziąć w nich udział, należy się zgłosić poprzez stronę Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Karolina Mózgowiec, kw
REKLAMA
REKLAMA