Ule na dachach. Pierwszy miód z mini pasieki już w czerwcu
Pierwsza dzielnicowa pasieka na dachu, założona w ramach projektu miejskiego Budżetu Obywatelskiego zainaugurowała swoją działalność na budynku Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie.
2018-05-25, 15:36
Jak podkreśliła Justyna Ożóg, która jest wnioskodawczynią projektu do Budżetu Obywatelskiego, Dzielnica III na terenie której powstała pasieka jest pierwszą w Krakowie, która w ramach Budżetu Obywatelskiego założyła takie przedsięwzięcie na dachu. Za projektem zagłosowało w zeszłorocznej edycji BO ponad 1,1 tys. mieszkańców dzielnicy Prądnik Czerwony.
Wyjątkowa pasieka
„Nasza pasieka jest wyjątkowa, bo jest pasieką obywatelską” - zaznaczyła Ożóg - „Tak jak w rodzinie pszczelej wszyscy pracują na wspólny efekt, tak ten projekt jest zasługą wielu osób i instytucji, które włączyły się w jego realizację” - dodała.
Mini pasieka składająca się z trzech uli mieszczących ok. 150 tys. pszczół powstała na dachu Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień, znajdującego się na północnych rubieżach Krakowa. Według pomysłodawców obiekt ten ma znakomite warunki do prowadzenia pasieki ze względu na swoje usytuowanie, z dala od zabudowań mieszkalnych oraz w bliskim sąsiedztwie zieleni i roślin kwitnących. Pierwszy miód spodziewany jest w czerwcu tego roku.
Kraków mini pasiekami stoi
Zakładanie mini pasiek na dachach instytucji publicznych staje się popularne w Krakowie. Pasieki są już na gmachach Teatru im. Słowackiego, Akademii Górniczo-Hutniczej czy galerii handlowej Kazimierz.
PAP, ak, NRG
REKLAMA