Kto otrzyma pomoc Rzecznika Finansowego w aferze GetBack?

Obligacje spółki Getback posiada około 9 tysięcy inwestorów indywidualnych. Niektórzy już zgłaszają się do Rzecznika Finansowego. O tym, jak może pomóc im przecznik w Polskim Radiu 24 wyjaśnia Agnieszka Wachnicka, dyrektor Wydziału Klienta Rynku Bankowo-Kapitałowego w Biurze Rzecznika Finansowego w rozmowie z Sylwią Zadrożną z Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.   

2018-05-27, 16:00

Kto otrzyma pomoc Rzecznika Finansowego w aferze GetBack?
Do Rzecznika Finansowego trafiają pierwsze pytania, co zrobić gdy posiada się akcje GetBack. Foto: shutterstock

Posłuchaj

O tym, jak Rzecznik Finansowy może pomóc poszkodowanym klientom GetBack w Polskim Radiu 24 mówi Agnieszka Wachnicka, dyrektor Wydziału Klienta Rynku Bankowo-Kapitałowego w Biurze Rzecznika Finansowego w rozmowie z Sylwią Zadrożną z Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.
+
Dodaj do playlisty

Przypomnijmy : cała sprawa zaczęła się w połowie kwietnia. Wtedy to GPW, na wniosek KNF, zawiesiła obrót akcjami GetBack SA. Stało się to po tym, gdy 16 kwietnia rano spółka podała, że prowadzi negocjacje z PKO BP oraz Polskim Funduszem Rozwoju w sprawie finansowania w wysokości do 250 mln zł.

Z komunikatu GetBack wynikało, że informacja została uzgodniona "ze wszystkimi zaangażowanymi stronami". PKO BP i PFR zdementowały informacje, że prowadzą takie rozmowy. Krótko mówiąc spółka ma kłopoty finansowe, nie jest w stanie wykupić obligacji.

Do Rzecznika Finansowego trafiają pierwsze pytania, co zrobić gdy posiada się akcje GetBack

- To są zarówno pytani o poradę co można zrobić w danej sytuacji, ale to są również wnioski żeby rzecznik podjął interwencję - mówi Agnieszka Wachnicka. 

Całą procedurę klient musi jednak rozpocząć sam, od złożenia reklamacji.

REKLAMA

-  Wszystko zależy od tego jakim kanałem zostały kupione te obligacje i w stosunku do jakiego podmiotu możemy podjąć działania, dlatego że sam GetBack nie jest podmiotem rynku finansowego w rozumieniu ustawy w oparciu, o którą funkcjonuje rzecznik. Natomiast część tych obligacji była dystrybuowana przez banki i biura maklerskie i wtedy, gdy mamy sygnały od klientów, że w procesie dystrybucji dochodziło do różnego rodzaju nieprawidłowości, że byli wprowadzani w błąd co do charakteru inwestycji, może interweniować rzecznik - wyjaśnia Agnieszka Wachnicka. 

Klienci często słyszeli, że są to papiery bezpieczne i przynoszące i przynoszące pewny zysk. 

Poza tym - jak podkreśliła rzeczniczka - klienci często byli namawiani żeby zlikwidować lokaty i polisy i zainwestować środki w obligacje GetBack. 

- W tych przypadkach Rzecznik Finansowy może podejmować interwencje - dodaje.

REKLAMA

A co z osobami, które indywidualnie zainwestowały w obligacje?

- Niestety nie posiadamy ustawowych kompetencji żeby te osoby wprost wspierać - dodaje. 

W sądzie jest procedowano wniosek o postępowanie restrukturyzacyjne. Ma ono dotyczyć obligatariuszy. 

- Rozmowy z klientami w w biurach maklerskich i bankach nie są rejestrowane. Dlatego rzecznikowi bardzo trudno jest udowodnić, że doszło do naruszeń przepisów, ale z drugiej strony gromadzimy wszystkie informacje i przekazujemy dalej np. prezesowi UOKiK - dodaje Agnieszka Wachnicka.

A rynek nadal czeka na pełny raport finansowy spółki GetBack za ubiegły rok. Podobno ma się ukazać we wtorek 29 maja.

REKLAMA

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Sylwia Zadrożna, kw 

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej