Tylko do 30 maja Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przyjmuje wnioski o dofinansowanie pasieki

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa refunduje koszty poniesione na przeprowadzenie szkoleń i konferencji, zakup pszczół czy sprzętu pszczelarskiego, leków do zwalczania warrozy oraz wykonanie analiz jakości miodu. Wnioski można składać do 30 maja. Kto może ubiegać się o takie wsparcie?

2018-05-29, 07:40

Tylko do 30 maja Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przyjmuje wnioski o dofinansowanie pasieki
Informacje dotyczące wsparcia finansowego dla pszczelarzy oraz odpowiednie formularze znajdują się na stronie internetowej Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Foto: pixabay

Posłuchaj

Na temat wsparcia dla pszczelarzy w radiowej Jedynce z Waldemarem Sochaczewskim, zastępcą dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w rozmawia Dariusz Kwiatkowski/Naczelna Redakcja Gospodarcza.
+
Dodaj do playlisty

- Do uzyskania wsparcia uprawnione są związki pszczelarzy, stowarzyszenia, spółdzielnie pszczelarskie oraz grupy producentów miodu a także organizacje producentów. Oni mogą składać konkretne projekty do KOWR - mówi w radiowej Jedynce Waldemar Sochaczewski, zastępca dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w rozmowie z Dariuszem Kwiatkowskim. 

To pierwszy etap ubiegania się o wsparcie. Jakie są kolejne?

Po złożeniu projektu rozpoczyna się etap drugi. Dyrektor generalny KOWR powołuje komisję , która ocenia złożone projekty i przeznacza środki na zaplanowane  działania konkretnych wnioskodawców. Potencjalni beneficjenci zostają  o tym poinformowani i mogą realizować swoje przedsięwzięcia. Wtedy też uprawnione podmioty czyli związki i stowarzyszenia pszczelarskie składają wnioski o refundację i rozliczają się z osobami korzystającymi ze wsparcia.

Pomoc jest udzielana w  różnym zakresie, w zależności od rodzaju projektu.  Refundacja w wysokości 60%  przysługuje  w przypadku takich wydatków jak: zakup klasycznego sprzętu pszczelarskiego czy  urządzeń do prowadzenia pasieki wędrownej. Większy zwrot poniesionych kosztów można otrzymać przy zakupie pszczół, leków do zwalczania warozy. Największą, bo 100%-ową refundację można otrzymać przy wydatkach na prowadzenie szkoleń i konferencji dla pszczelarzy.

Unia wspiera pszczelarzy 

Unia Europejska zdecydowała się wspierać pszczelarzy przede wszystkim dlatego, żeby odbudować rodziny pszczele do takiego poziomu, który gwarantuje bezpieczeństwo produkcji miodu oraz zapytania roślin.

- Jest wiele powodów, dla których unijne wsparcie ma duże znaczenie dla polskiego pszczelarstwa - wyjaśnia Waldemar Sochaczewski.

Jest to także wsparcie przy produkcji miodu jakościowego, przekazywaniu wiedzy pszczelarzom, wymianie sprzętu na bardziej innowacyjny. Pomoc stanowi odpowiedź na oczekiwania pszczelarzy związane z zagrożeniami dla produkcji pasiecznej w Polsce. Najpoważniejszym spośród nich jest występowanie warozy, choroby powodującej ginięcie pszczół.

Innym problemem są błędy świadomie lub nieświadomie popełniane przez rolników przy prowadzeniu oprysków na polach , w sadach i ogrodach. Zastosowanie pestycydów w nieodpowiednim momencie i miejscu może mieć fatalne skutki. - Zdarza się, że niektórzy rolnicy stosują pestycydy w czasie kwitnienia roślin i w ciągu dnia. Tak było ostatnio na plantacjach rzepaku - podkreśla Waldemar Sochaczewski.

Warunki skorzystania z pomocy oraz formularze wniosków dotyczących refundacji, są dostępne na stronie internetowej Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Audycja powstała we współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Dariusz Kwiatkowski, kw 

Polecane

Wróć do strony głównej