Mieszkania drożeją, nie tylko na rynku pierwotnym. W jakich miastach najbardziej?
Hossa na rynku nieruchomości wciąż trwa. Jak wynika z danych NBP, zainteresowanie zakupem mieszkań, nie maleje. - W wielu miastach Polski popyt jest na tyle duży, że ceny mieszkań zaczęły dynamicznie rosnąć - tłumaczy Bartosz Turek z Open Finance.
2018-06-07, 08:30
Posłuchaj
- Drożeją nie tylko nowe mieszkania ale też mieszkania z rynku wtórnego - wylicza Marcin Jańczuk z Metrohouse.
Stabilna sytuacja gospodarcza sprzyja popytowi na nowe mieszkania. Powodów wzrostu cen mieszkań jest kilka Przede wszystkim są to niskie stopy procentowe zachęcają do zaciągania kredytów hipotecznych - ale nie tylko. Także stabilna sytuacja gospodarcza w kraju. A kredyty hipoteczne są łatwo osiągalne. Poza tym Polacy bogacą się i zamieniają mieszkania o podstawowym standardzie na wyższy.
- Z danych NBP wynika, że mimo końca programu Mieszkanie dla Młodych, zainteresowanie zakupem nowych lokali nie maleje i deweloperzy będą podnosić ceny, a na to zareaguje też rynek wtórny - dodaje Bartosz Turek.
Trzeba jednak pamiętać o tym, że dobra passa na rynku mieszkaniowym może minąć, i ceny mieszkań - po okresie dużych wzrostów - mogą gwałtownie spaść - tak jak to miało miejsce w 2009 roku.
REKLAMA
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Justyna Golonko, kw
Polecane
REKLAMA