Prezydent Rumunii rozpoczął wizytę w Polsce. Rozmowy o bezpieczeństwie
Od ceremonii powitania na dziedzińcu Belwederu rozpoczęła się wizyta prezydenta Rumunii w Warszawie. Klaus Iohannis przyleciał do Polski w związku z piątkowym szczytem Bukaresztańskiej Dziewiątki i z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Bukaresztańska Dziewiątka to kraje wschodniej flanki NATO, czyli Polska, Rumunia, Węgry, Czechy, Słowacja, Bułgaria, a także Litwa, Łotwa i Estonia.
2018-06-07, 16:54
Posłuchaj
Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział, że tradycją już jest, że przed szczytem spotykają się przywódcy krajów, które są gospodarzami wydarzenia. Podkreślił, że rozmowy prezydentów Andrzeja Dudy i Klausa Iohannisa będą dotyczyły przede wszystkim polityki bezpieczeństwa w naszym regionie, a także koordynacji działań przed lipcowym szczytem NATO w Brukseli. - Chcemy, żeby głos całego regionu był na tym szczycie bardzo silny, do tego potrzebna jest intensywna wymiana opinii, współpraca i omówienie planów krajów tego regionu - powiedział.
Krzysztof Szczerski zwrócił uwagę na zagrożenia występujące w sąsiedztwie państw Bukaresztańskiej Dziewiątki. Powiedział, że kraje wschodniej flanki NATO sąsiadują z krajami, gdzie mają miejsce zamrożone konflikty, jak na przykład w Mołdawii i w Gruzji, a także z krajami, gdzie występują konflikty otwarte, jak we wschodniej Ukrainie. - Także działania Rosji, która w tym regionie nie tylko urządza bardzo duże manewry, ale również buduje potencjał ofensywny, muszą spotkać się z obronną odpowiedzią naszych krajów - dodał minister.
Prezydenci Polski i Rumunii będą rozmawiać także o sytuacji ekonomicznej w Europie oraz współpracy w ramach Inicjatywy Trójmorza. Kolejny szczyt Inicjatywy odbędzie się jesienią w Bukareszcie, a prezydent Iohannis będzie gospodarzem tego spotkania. Szef gabinetu prezydenta powiedział, że szczyt w Bukareszcie ma dać silny sygnał współpracy regionalnej w sferze ekonomicznej. - Zwłaszcza dziś wobec tej dyskusji, która toczy się w Unii Europejskiej na temat przyszłości budżetowej Europy i polityki spójności - mówił Krzysztof Szczerski.
Zdaniem ministra, nasz region ma dwa ważne przesłania dla wspólnoty euroatlantyckiej. Pierwsze z nich brzmi, że NATO i relacje transatlantyckie są filarem bezpieczeństwa całej Europy, a wschodnia flanka NATO jest obszarem, w którym to bezpieczeństwo całego świata transatlantyckiego będzie się rozgrywało w najbliższym czasie. Drugie przesłanie, co podkreślił minister, dotyczy polityki europejskiej. - Chcemy, żeby Europa byłą Europą spójności, która będzie rozwijała się w sposób harmonijny, zrównoważony i która w związku z tym utrzyma w swoim budżecie polityki jednoczące Europę, a takimi są Wspólna Polityka Rolna i Polityka Spójności - podkreślił.
REKLAMA
Najpierw zaplanowano spotkanie w cztery oczy prezydentów i rozmowy delegacji. O godzinie 19 prezydenci Polski i Rumunii wspólnie otworzą wystawę poświęconą stuleciu polsko-rumuńskich relacji.
mr
REKLAMA