Andrzej Duda i Klaus Iohannis o relacjach polsko-rumuńskich

Prezydenci Polski i Rumunii w Warszawie otworzyli wystawę poświęconą stuleciu polsko-rumuńskich relacji. Andrzej Duda podkreślał, że przed wojną znaczenie tych relacji wzmacniała polsko-rumuńska granica. 

2018-06-07, 21:23

Andrzej Duda i Klaus Iohannis o relacjach polsko-rumuńskich
Prezydenci Polski i Rumunii otworzyli wystawę poświęconą wspólnym relacjom. Foto: PAP/Marcin Obara

Posłuchaj

Prezydenci Polski i Rumunii otworzyli wystawę o 100-leciu relacji. Relacja Tomasza Zielenkiewicza
+
Dodaj do playlisty

Prezydent Polski zaznaczył, że relacje obu krajów 100 lat temu wykraczały poza aspekty polityczne.

Miały bowiem i ten bardzo personalny, osobisty wymiar, wzajemnej sympatii, łączącej marszałka Józefa Piłsudskiego z królem Karolem II - mówił. 

Andrzej Duda zwracał tez uwagę na postawę Rumunii wobec Polski po wybuchu II Wojny Światowej. 

- We wrześniu 1939 roku Rumunia okazała Polsce pomoc, za jesteśmy wdzięczni narodowi rumuńskiemu - powiedział prezydent.

REKLAMA

Dodał, że według szacunków w latach 1939-1940 przez Rumunię przeszło 60-100 tysięcy obywateli polskich, którzy uciekali przed wojną. 

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis mówił o bliskości Polski i Rumunii na przestrzeni ostatniego wieku.

- Możemy porównać intensywność kontaktów dwustronnych w okresie międzywojennym, z okresem dzisiejszym, która jest co najmniej na tym samym poziomie. Rumunia i Polska związane są starą i trwałą przyjaźnią, sięgająca daleko w historii - powiedział. 

Sojusznicy

Prezydent Duda zaznaczył, że w 1921 roku Polska i Rumunia zawarły układ sojuszniczy na wypadek sowieckiej agresji. Jak mówił, układ ten był wielokrotnie odnawiany.

REKLAMA

Prezydent podkreślił, że sojusz ten podkreślał zbieżne interesy w polityce wschodniej ale również bliskie kontakty Józefa Piłsudskiego z rumuńską rodziną królewską. 

O bliskich związkach Józefa Piłsudskiego z Rumunią mówił także Klaus Johannis.

- Marszałek Piłsudski mówił, że łączące Polskę i Rumunię ogniwo polega na tym, że oba kraje odrodziły się z tej samej męki - oba są żywym wcieleniem sprawiedliwości i równości - powiedział prezydent Rumunii. 

Wystawę poświęconą stuleciu polsko-rumuńskich relacji można oglądać w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej, przy ulicy Trębeckiej w Warszawie do 12 czerwca. Można na niej zobaczyć zdjęcia i skany oficjalnych pism dokumentujące więzi polsko-rumuńskie w ostatnim stuleciu. 

REKLAMA

Prezydent Rumunii przyleciał do Polski w związku z jutrzejszym szczytem Bukaresztańskiej Dziewiątki i w związku z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Bukaresztańska Dziewiątka to kraje wschodniej flanki NATO; do grupy należą Polska, Rumunia, Węgry, Czechy, Słowacja, Bułgaria, a także Litwa, Łotwa i Estonia. 

kpln

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej