Gdzie leży klucz do sukcesu PPK? Ubezpieczyciele mają swoje oczekiwania

Polska Izba Ubezpieczeń oczekuje zwolnienia aktywów, zgromadzonych przez firmy ubezpieczeniowe w ramach udziału Pracowniczych Programach Kapitałowych z podatku od instytucji finansowych - powiedzial prezes PIU Jan Grzegorz Prądzyński podczas debaty na temat PPK.

2018-06-11, 14:51

Gdzie leży klucz do sukcesu PPK? Ubezpieczyciele mają swoje oczekiwania
Kluczem do powodzenia PPK ma być powszechność tego programu.Foto: PIXABAY

W przeciwnym razie, argumentował Prądzyński, towarzystwa ubezpieczeniowe, dołączone w najnowszym projekcie ustawy o PPK do podmiotów obsługujących ten program, nie będą mogły uczestniczyć w tym programie.

Obecnie bowiem, podkreślał, stopa opodatkowania podatkiem od aktywów instytucji finansowych (tzw. bankowym) jest wyższa od proponowanego limitu kosztów za zarządzanie w umowach PPK w wysokości 0,5 proc. "Już na wejściu ubezpieczyciele musieliby dopłacać" - przekonywał

Prezes PIU, a także prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys oraz wicedyrektor Departamentu Rozwoju Rynku Finansowego w Ministerstwie Finansów Katarzyna Przewalska wzięli udział w debacie na temat najnowszej wersji projektu ustawy o PPK.

Klucz do sukcesu

Prądzyński mówił, że kluczem do powodzenia PPK będzie powszechność tego programu, a włączenie się do niego towarzystw ubezpieczeniowych zwiększy na to szanse. Tym bardziej, że ubezpieczyciele będą mogli oferować uczestnikom programu dodatkową ochronę ubezpieczeniową.

Zwracał uwagę - że w ramach prowadzenia PPK instytucja finansowa będzie mogła pobierać opłaty do 0,6 proc. zarządzanych środków rocznie. To oznacza, przekonywał, że zakłady ubezpieczeń nie będą mogły zawierać nowych umów na prowadzenie Powszechnych Programów Emerytalnych. Jeżeli będzie więc obowiązywać je podatek bankowy, wszystkie PPE przejmą z czasem podmioty nie obciążone tym podatkiem - argumentował.

"W efekcie będziemy jedynym krajem na świecie, gdzie ubezpieczyciele będą de facto wyeliminowani z systemowego, długoterminowego oszczędzania obywateli" - mówił Prądzyński. Zwracał uwagę, że PPK "wzoruje się na modelu angielskim", a "w Wielkiej Brytanii to ubezpieczyciele pełnią główną rolę jako instytucje finansowe, oferujące tamten system".

Firmy ubezpieczeniowe dołączone do programu

Przekonywał zarazem, że PIU "dopinguje temu projektowi", bo w Polsce taki program jak PPK jest potrzebny, przede wszystkim z powodów demograficznych.

Dyr. Przewalska z MF przyznała, że postulat PIU trafił już do resortu i teraz "trwa analiza" tej propozycji. Przekonywała, że "te wszystkie elementy będą brane pod uwagę". Zaznaczyła zarazem, że MF bardzo często otrzymuje propozycje zmiany ustawy o podatku bankowym, ale robi to bardzo niechętnie. "Chcielibyśmy zachować status quo, więc każde otwarcie ustawy jest problematyczne" - powiedziała.

"Wyłączenie aktywów zbieranych w ramach PPK i nowych umów PPE z podatków od aktywów jest zapisem przejściowym i wcale nie otwiera ustawy" - replikował Prądzyński. "Naprawdę wierzę, że to zostanie załatwione szybko" - mówił.

Prezes PFR Paweł Borys zaznaczył, że firmy ubezpieczeniowe zostały dołączone do programu, by zwiększyć konkurencję między różnymi podmiotami. "Zgadzam się, by zasady konkurencji były tutaj wyrównane" - powiedział. Potwierdził, że w sprawie postulowanego przez PIU uchylenia podatku od instytucji finansowych "trwa proces konsultacji".

Program nie dla gospodarki, ale dla pracowników

Przekonywał, że firmy ubezpieczeniowe nie są dyskryminowane, bo niemal każda ma swoje TFI, które w myśl projektu także mają prowadzić PPK. Te zaś nie są objęte podatkiem bankowym.

"Program nie jest dla gospodarki, jest dla pracowników, aby pracownicy po pierwsze gromadzili więcej kapitału, po drugie robili to bardziej efektywnie" - przekonywał Borys, mówiąc o PPK. "Skorzystaliśmy z rozwiązań, które są uznawane w wielu krajach na świecie jako najbardziej korzystne i sprawdzone, jeśli chodzi o funkcjonowanie dodatkowych prywatnych systemów oszczędzania na cele emerytalne" - dodał.

PAP, ak, NRG 

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej