Tadeusz Cymański: robimy wszystko w zgodzie z prawem

– Myślę, że zostanie wypracowany kompromis – przewidywał w Polskim Radiu 24 Tadeusz Cymański, odnosząc się do sporu między Polską a Komisją Europejską. Poseł Solidarnej Polski podkreślał w Rozmowie PR24, że działania rządu, wobec których zastrzeżenia ma Bruksela, są zgodne z obowiązującym w naszym kraju prawem.

2018-06-14, 19:07

Tadeusz Cymański: robimy wszystko w zgodzie z prawem
Tadeusz Cymański. Foto: PR24/AK

Posłuchaj

14.06.18 Tadeusz Cymański o sporze KE-Polska: robimy wszystko w zgodzie z prawem
+
Dodaj do playlisty

W środę po raz kolejny odbyła się dyskusja w Parlamencie Europejskim na temat praworządności w Polsce. 26 czerwca – podczas unijnej narady ministerialnej – dojdzie też do wysłuchania Polski w związku z toczącą się przeciwko Warszawie procedurą uruchomioną na podstawie art. 7 traktatu UE.

Zdaniem Tadeusza Cymańskiego, spór z Brukselą zakończy się jednak kompromisem. – W Polsce słowo "kompromis" jest źle kojarzone. Mówi się od razu, że "kompromis jest zgniły" i nie należy cofać się ani o krok. W ocenie gościa PR24, w kontekście konfliktu z Komisją Europejską, najważniejsza obecnie jest "roztropność i cierpliwość". – Polska "nie picowała", przedstawiliśmy konkrety. To zostało źle przyjęte – komentował Cymański, zauważając również, że w działania KE angażuję się część polskich polityków. Poseł SP odniósł się do opublikowanego przez "Gazetę Wyborczą" listu, podpisanego m.in. przez byłych prezydentów – Lecha Wałęsę, Aleksandra Kwaśniewskiego i Bronisława Komorowskiego. Autorzy dokumentu napisali m.in., że "ostatnią instancją, która może obronić polską praworządność, jest Unia Europejska".

– Wielu Polaków, nasi koledzy z Platformy Obywatelskie, czy też byli prezydenci, wpisują się w działania KE. To mało odpowiedzialne – podkreślił Cymański. – Bój o taką czy inną demokrację rozstrzygnie się za rok na "ubitej ziemi", przy urnach wyborczych. Jeżeli rzeczywiście jest tak źle, że aż tak niszczymy demokrację, to Polacy oprawią nas w kolejnych wyborach. My robimy wszystko w zgodzie z prawem. A najwyższym sądem nie jest Komisja Europejska, a obywatele naszego kraju – pointował gość PR24.

Więcej w całej rozmowie z Tadeuszem Cymańskim.

REKLAMA

Gospodarzem programu był Adrian Klarenbach.

Polskie Radio 24/zz

---------------------------

Data emisji: 14.06.18

Godzina emisji: 16.35

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej