Kurs franka w górę. Czy kredytobiorcy mają się czego obawiać?

Frankowicze w niepewności - frank zdrożał do dawno nie widzianych poziomów. Na początku szwajcarska waluta zdrożała do poziomu 3 złotych i 80 groszy. To skutek niepewności na międzynarodowych rynkach, spowodowanej handlowym konfliktem między Stanami Zjednoczonymi i Chinami - wyjaśnia główny ekonomista TMS Brokers Konrad Białas.

2018-07-05, 10:07

Kurs franka w górę. Czy kredytobiorcy mają się czego obawiać?
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Avigator Thailand/Shutterstock.com

Posłuchaj

Frank w górę. Czy kredytobiorcy mają się czego obawiać? (Elżbieta Szczerbak/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
+
Dodaj do playlisty

Jak mówi analityk, z powodu niepewności na rynkach widać ucieczkę inwestorów w kierunku bardziej pewnych aktywów, takich jak dolar czy właśnie frank. Tracą na tym m.in waluty rynków wschodzących, w tym polski złoty. Konrad Białas podkreśla, że frankowicze mogą spodziewać się wyższych rat kredytów w lipcu i sierpniu, ale na jesieni złoty powinien zacząć się umacniać względem franka. W jego ocenie można już jednak zapomnieć o kursie franka na poziomie 3.50, który był zbyt niski w stosunku faktycznej sytuacji na rynku.

Obawy frankowiczów

Konrad Białas zwraca przy tym uwagę, że wciąż jesteśmy daleko od kursu franka powyżej 4 złotych, który mógłby być poważnym problemem dla polskich kredytobiorców. Mimo niepewności wśród inwestorów niewiele wskazuje, by doszło do masowej wyprzedaży złotego i dalszego umacniania się franka. Zdaniem analityka, kurs szwajcarskiej waluty, po wzroście o 30 groszy, będzie teraz się powoli i stopniowo obniżał.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Polskie Radio 24, Elżbieta Szczerbak, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej