Kulisy Spraw: Leki za miliony złotych wywiezione za granicę
W maju 2018 roku agenci CBA z Białegostoku rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która w ramach tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji nielegalnie skupiła w latach 2017-2018 z aptek na terenie całego kraju niezbędne dla ratowania życia leki warte co najmniej 100 milionów złotych z przeznaczeniem do ich wywozu za granicę Polski wbrew zakazowi. O skomplikowanym procederze mówił w audycji Kulisy Spraw w Polskim Radiu 24 mgr farm. Marcin Wiśniewski, prezes Związku Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek.
2018-07-13, 19:38
Posłuchaj
Ustalenia CBA i zgromadzone dowody wskazują na członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się skupowaniem z ogólnodostępnych aptek leków, w tym ratujących życie i znajdujących się w specjalnym wykazie Ministra Zdrowia leków zagrożonych brakiem dostępności w Polsce. - Proceder polega na tym, że leki przeznaczone na polski rynek są sprzedawane za granicę, dla uzyskania większych korzyści finansowych i wyższej marży. Wynikiem tego, brakuje tych leków na polskim rynku, w związku z czym apteki nie mogą go kupić i dostarczyć pacjentom – wyjaśniał mgr farm. Marcin Wiśniewski.
Jak ustalili agenci CBA, chodliwe leki były skupowane z aptek na podstawie fałszywych dokumentów - zapotrzebowań. Czyste zapotrzebowania w tysiącach wystawiał zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA działający w grupie lekarz. Zapotrzebowania wystawiane były na rzecz jednej z kontrolowanych przez zatrzymanych przychodni lekarskich. - To jest konsekwencja ustawy z lipca 2015 roku, która zablokowała możliwość sprzedaży leków z apteki do hurtowni – tłumaczył mgr farm. Marcin Wiśniewski. – Przestępcy dodali więc, jeszcze jedno ogniwo, zakładając przychodnie. Z reguły one nie działają, nie wiadomo kiedy działają, przyjmują tam jacyś inni lekarze albo w ogóle nie przyjmują. Te przychodnie mają prawo kupować leki z aptek na tzw. zapotrzebowanie, tj. nie na receptę pacjenta, tylko na podstawie innej formy, dzięki której apteka ma prawo wydać leki. Zapotrzebowania były wystawiane na leki, których już brakowało w Polsce – dodał Gość PR24.
Agenci CBA z Białegostoku zatrzymali 7 osób w tej sprawie. W Warszawie wpadł organizator procederu - właściciel firm biorących w nim udział oraz dyrektor podpoznańskiej hurtowni leków. W województwie wielkopolskim i podlaskim zostali zatrzymani współwłaściciel i pracownicy hurtowni leków, a w woj. łódzkim lekarz wystawiający in blanco i wręcz hurtowo zapotrzebowania na leki. W Ostrołęce zatrzymano również jednego z właścicieli sieci aptek współpracujących z rozbitą grupą. Jak ustalono od początku działalności, czyli od 2014 roku, rozbita przez CBA grupa mogła współpracować z ponad 6500 aptek i punktów aptecznych z całej Polski. Agenci CBA nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.
Co to jest i na czym polega odwrócony łańcuch dystrybucji leków? Jak działają zorganizowane grupy przestępcze wywożące deficytowe leki z polskich aptek za granice? Czy w Polsce działa mafia lekowa?
REKLAMA
Gospodarzem programu był Radosław Jankiewicz.
Polskie Radio 24/IAR/www.cba.gov.pl/DK
-----------------------------
Data emisji: 13.07.18
Godzina emisji: 19.10
REKLAMA
REKLAMA