Polacy optymistyczni co do swoich finansów. Raport KRD
Prawie 70 procent Polaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową. 30 procent przyznaje, że ich sytuacja finansowa w porównaniu do ubiegłego roku jest lepsza - tak wynika z II edycji raportu Krajowego Rejestru Długów "Portfel statystycznego Polaka". Pierwszy powstał trzy lata temu.
2018-07-20, 13:16
Posłuchaj
Jak mówi Adam Łącki, prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów, tych, którzy uważają, że wiedzie im się gorzej niż trzy lata temu jest o 10 procent mniej. Dodaje, że na poprawę sytuacji finansowej Polaków największych wpływ miał wzrost dochodów gospodarstw domowych - 67 procent respondentów potwierdza, że czuje się finansowo znacznie lepiej. 27 procent uważa, że poprawę kondycji finansów spowodowało ograniczenie wydatków i pojawienie się możliwości oszczędzenia dodatkowych pieniędzy. Z kolei 15 procent Polaków przyznało, że ma więcej pieniędzy do dyspozycji, bo udało im się spłacić zaległe zobowiązania. 9 procent ankietowanych mówi, że poprawę sytuacji finansowej zawdzięcza programowi Rodzina 500 Plus.
Dłużnikami bywają też bogaci
Mimo, że swoją sytuację materialną więcej osób ocenia pozytywnie, to jednak liczba dłużników w Krajowym Rejestrze Długów wzrosła aż o 19 procent od 2015 roku, a o 5 procent w ciągu ostatniego roku. Adam Łącki wskazuje przy tym, że w KRD są nie tylko osoby najmniej zarabiające, ale też ludzie z zarobkami miesięcznymi powyżej 6 tysięcy złotych. Stanowią oni około 7 procent dłużników.
Nadmierny optymizm może się źle skończyć
Tomasz Jaroszek z platformy edukacyjnej Kapitalni.org mówi, że popadanie w długi głównie przez osoby gorzej sytuowane jest tylko stereotypem. Podkresla, że ludzie lepiej zarabiający często mają tendencję do nadmiernego wydawania pieniędzy sądząc, że w następnych latach też im się będzie dobrze powodzić.
Z badania wynika także, że pogorszyła się sytuacja emerytów i rencistów.
Z kolei z 7 do 25 procent w ciągu ostatnich trzech lat wzrósł odsetek ludzi, którzy deklarują, że wcale nie muszą ograniczać swoich wydatków. To przede wszystkim młodzi, wykształceni mieszkańcy duzych miast.
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Aleksandra Tycner, md
REKLAMA
REKLAMA