Gdańsk. W piątek rusza 22. edycja Festiwalu Szekspirowskiego
- Festiwal Szekspirowski pojawił się po to, by sprawdzać w jaki sposób polski teatr oddycha Szekspirem, w jaki sposób interpretacje tych klasycznych tekstów mogą być opowieścią we współczesnym świecie - mówił w audycji "Domagała się teatru" Łukasz Drewniak, krytyk teatralny i jednocześnie selekcjoner Festiwalu.
2018-07-23, 21:43
Posłuchaj
Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski to najważniejsze wydarzenie teatralne wakacji. W piątek (27 lipca) rusza jego 22. edycja w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku. O spektaklach zagranicznych, polskich i o konkursie o Złotego Yoricka, w ramach którego jury wybierze „najlepszego polskiego Szekspira”, mówił na antenie Polskiego Radia 24 Łukasz Drewniak, krytyk teatralny i jednocześnie selekcjoner Festiwalu.
- Festiwal Szekspirowski pojawił się po to, żeby sprawdzać w jaki sposób polski teatr oddycha Szekspirem, w jaki sposób interpretacje tych klasycznych tekstów mogą być opowieścią we współczesnym świecie, a także w jaki sposób możemy za pomocą Szekspira rozmawiać o tym, co nas boli, frapuje - przekonywał ekspert. - Festiwal zawsze miał za zadanie pokazywać zderzenie między teatrem polskim a światowym - dodał.
Łukasz Drewniak zaznaczył też, że na tę okazję do Gdańska przyjeżdża publiczność z całej Europy. - Przez te 22 edycje wykształcił się typ szekspirowskiego festiwalowicza, który widział 10-17 wersji "Hamleta", 12 wersji "Burzy", a 8 - "Snu nocy letniej". To są ludzie bardziej wyedukowani niż niejeden krytyk - podkreślił gość Polskiego Radia 24.
Audycję prowadził krytyk teatralny Tomasz Domagała.
REKLAMA
Polskie Radio 24/kad
------------------------
Data emisji: 21.07.18
Godzina emisji: 22.06
Polecane
REKLAMA