Jak odpowiedzialnie stosować nawozy? Polscy rolnicy muszą dostosować się do nowych wymogów
Polska musi wywiązać się z zobowiązań, które wynikają z unijnych przepisów odnośnie ochrony wód przed zanieczyszczeniem azotanami. Wczoraj weszła w życie tzw. dyrektywa azotanowa.
2018-07-27, 13:35
Posłuchaj
Program azotanowy jest wynikiem dostosowania przepisów do wymogów Unii Europejskiej. Ma na celu ochronę jakości wód w całej Europie przez zapobieganie przedostawaniu się azotanów pochodzenia rolniczego do wód gruntowych i powierzchniowych.
Wymogi dla wszystkich gospodarstw
Rozporządzenie dotyczy stosowanych przez rolników nawozów, które zawierają azot - powiedział w rozmowie z Tomaszem Matusiakiem na antenie radiowej Jedynki Bogusław Rzeźnicki z ministerstwa rolnictwa. Jak dodał - wymogi Programu dotyczą wszystkich gospodarstw w Polsce.
"Ważne jest odpowiedzialne stosowanie nawozów. Dzięki programowi uregulowane zostaną warunki używania nawozów azotowych w Polsce" - podkreślił z kolei Krzysztof Smaczyński z ministerstwa rolnictwa.
Poprawić jakość wód
REKLAMA
Dzięki wprowadzeniu programu azotanowego poprawi się jakość polskich wód podkreśliła Anna Moskwa z Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej
Program zakłada też, że od 1 stycznia 2019 r. gospodarstwa rolne będą miały obowiązek sporządzania planu nawożenia azotem. Dokumenty związane z używaniem nawozów gospodarstwo będzie musiało przechowywać przez minimum 3 lata.
Koszt przystosowania polskich gospodarstw do Programu azotanowego wyniesie 800 milionów złotych.
Tomasz Matusiak, ak, NRG
REKLAMA
REKLAMA