Zdziwienie Tygodnia: Czy ludzie mogą podbić Marsa?
W "Science" ukazała się publikacja, z której wynika, że pod lodem pokrywającym południowy biegun Czerwonej Planety znajduje się zbiornik ciekłej wody. Z kolei w "Nature Astronomy" znalazł się materiał dowodzący, że na Marsie nia ma tyle dwutlenku węgla, by na planecie mogło zaistnieć życie. W Polskim Radiu 24 rozmowa z dr Natalią Zalewską, planetologiem z Centrum Badań Kosmicznych PAN i Instytutu Lotnictwa.
2018-08-04, 14:11
Posłuchaj
Mars to nie tylko niekorzystne warunki atmosferyczne - temperatura na Czerwonej Plancie jest niższa niż na Ziemi, dochodzi nawet do ponad -130 stopni Celsjusza. Panuje też tam niskie ciśnienie, a zawartość tlenu w atmosferze jest minimalna.
Teoretycznie zatem nie ma warunków, by na Marsie znajdowała się woda w stanie ciekłym. - Mówimy jednak o czystej wodzie. Na jej istnienie nie pozwalają niskie temperatury i ciśnienie. Jednak dane z łazików marsjańskich pokazują, że skład powierzchni Marsa to m.in. sole, nadchlorany. Toksyczne nadchlorany sprawiają, że temperatura zamarzania wody może zostać obniżona nawet do -70 stopni Celsjusza. Jeżeli zatem na Marsie jest woda, musi być ona słona - wyjaśniała dr Natalia Zalewska.
Czy, w kontekście podboju Marsa, możliwe jest ewentualne oczyszczenie wody z trujących dla człowieka soli i wykorzystywanie jej? O tym m.in. w całej rozmowie z dr Natalią Zalewską.
Gospodarzem programu była Anna Piotrowska.
REKLAMA
Polskie Radio 24/zz
--------------------------
Data emisji: 04.08.18
Godzina emisji: 16.35
REKLAMA