Sebastian Kaleta: nie można zablokować obowiązujących przepisów prawa postanowieniem kilku sędziów
- Jestem spokojny o to, że reforma sądownictwa będzie wdrażana. Nie można zablokować obowiązujących przepisów prawa postanowieniem kilku sędziów - powiedział w audycji 24 Pytania - Rozmowa Poranka Sebastian Kaleta, wiceprzewodniczący komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji, prawnik.
2018-08-07, 09:06
Posłuchaj
Gość Polskiego Radia 24 odniósł się do ostatnich kontrowersji związanych z decyzją Sądu Najwyższego m.in. o zawieszeniu stosowania przepisów trzech artykułów ustawy o SN, dotyczących przechodzenia w stan spoczynku sędziów SN, którzy ukończyli 65 lat.
Sąd Najwyższy zdecydował się także na zadanie Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej pytań dotyczących m.in zasady niezależności sądów i niezawisłości sądów jako zasad prawa unijnego oraz unijnego zakazu dyskryminacji ze względu na wiek.
Jak podkreślał na naszej antenie Sebastian Kaleta, TSUE nie ma kompetencji, by wypowiadać się w tej sprawie. - Przez ostatnie półtora roku byliśmy karmieni kwestią art. 7, mówiono, że wszystkie kraje UE będą przeciwko Polsce - bo w Polsce niszczona jest praworządność, sądownictwo. Tymczasem, procedura stanęła w miejscu (...). Teraz sędziowie "kombinują" w taki sposób. Jeżeli ścieżka polityczna została zablokowana, to trzeba wkroczyć na ścieżkę w postaci TSUE. Z tym, że kompetencje Trybunału znajdują się niżej niż konstytucja - wskazywał gość Polskiego Radia 24.
- Jeśli TSUE zdecydowałby się na orzeczenie niekorzystne dla polskiego ustawodawcy, rodzi się pytanie, które prawo jest ważniejsze. To konstytucja jest wyższym aktem od traktatów, a w samych traktatach unijnych nie ma przepisów dotyczących stanu spoczynku sędziów. Stan spoczynku sędziów jest ustalony tak, jak powszechny wiek emerytalny, nie jest niższy - mówił Sebastian Kaleta.
REKLAMA
- Polska konstytucja ustala hierarchię aktów prawnych; to Trybunał Konstytucyjny może badać zgodność prawa unijnego z polską konstytucją. W mojej opinii, najbardziej właściwe byłoby teraz zaskarżenie do TK traktatów unijnych w zakresie, w którym przyznają one sobie, organom unijnym, prawo do interpretacji polskiej konstytucji. Do tego prowadzą pytania zadane przez sędziów Sądu Najwyższego - pointował prawnik.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Tadeusz Płużański.
Polskie Radio 24/zz
REKLAMA
----------------------------------
Data emisji: 07.08.18
Godzina emisji: 7.37
REKLAMA