Czy uda się uratować unijne pieniądze na rybołówstwo?

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej szykuje zmiany w unijnym programie „Rybactwo i Morze”. Mają one usprawnić wydawanie pieniędzy i uratować je przed zwrotem do Brukseli.

2018-08-07, 10:23

Czy uda się uratować unijne pieniądze na rybołówstwo?
Będą zmiany w unijnym programie „Rybactwo i Morze”.Foto: Pixabay

Posłuchaj

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej szykuje zmiany w unijnym programie „Rybactwo i Morze”. Mają one usprawnić wydawanie pieniędzy i uratować je przed zwrotem do Brukseli. Minister Marek Gróbarczyk uspokaja, że nie ma zagrożenia dla pieniędzy, choć dodał, że za wydatki odpowiada Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
+
Dodaj do playlisty

Minister Marek Gróbarczyk powiedział, że nie ma zagrożenia dla pieniędzy, choć za część wydatków odpowiada Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dodał on, że resort prowadzi monitoring i kontrole wydawania funduszy. Stan wydatków, jak zapewnia minister Gróbarczyk, cały czas się zmienia. Według niego resort chce przejąć odpowiedzialność za cały proces.

Ryzyko utraty pieniędzy z UE

Mimo zapewnień ministra, że pieniądze nie są zagrożone resort przygotował projekt uchwały zmieniającej Program Operacyjny „Rybactwo i Morze”. W dokumentach urzędnicy resortu piszą o istotnym ryzyku utraty przez Polskę środków finansowych przeznaczonych na refundację kosztów.

Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński przypomniał, że wydawanie tych pieniędzy zależy także od instytucji rolniczych. Po rozmowach z przedstawicielami ARiMR, która jak twierdzi minister Kwieciński, zarządza większością pieniędzy z tego programu, jesteśmy na dobrej drodze, żeby nie utracić euro w tym roku.

Jego zdaniem planowane są przesunięcia, które usprawnią wydawanie pieniędzy z Brukseli. Jak dodaje szef resortu inwestycji, takie Komisja Europejska akceptuje takie przesunięcia.

710 mln euro na „Rybactwo i Morze” 

Przesunięte pieniądze, zgodnie z potrzebami rybaków morskich, mają trafić na ochronę i odbudowę morskiej różnorodności biologicznej. Wynika to z pogorszenia stanu środowiska morskiego oraz spadku populacji ryb.

Polsce na program „Rybactwo i Morze” przyznano ponad 531 milionów euro, co razem z wkładem z budżetu krajowego w wysokości około 179 milionów euro daje ponad 710 milionów euro.

Według informacji na koniec czerwca tego roku wartość podpisanych wniosków o dofinansowanie sięga ponad 26 procent. To jeszcze mniej niż w przypadku krytykowanych przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju województw. Urzędy marszałkowskie zakontraktowały średnio 55 procent budżetów. Średnia dla programów krajowych to 63 procent.

IAR, ak, NRG

Polecane

Wróć do strony głównej