Wiesław Johann: konstytucja mówi, że wiek przejścia sędziów stan w spoczynku określa ustawa
- Zapowiedziano wielką reformę sprawiedliwości, ona została przygotowana w wielkim pośpiechu. Jednak jej rozwiązania są słuszne i powinny funkcjonować. W wymiarze sprawiedliwości nie działo się najlepiej, były narzekania na opieszałość sądów. Reforma była niezbędna - mówił w rozmowie z Polskim Radiem 24 Wiesław Johann, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa.
2018-08-07, 11:50
Posłuchaj
Jak oceniał na naszej antenie Wiesław Johann, zmiany w wymiarze sprawiedliwości powinny były być poprzedzone szerszą dyskusją w środowisku prawniczym. - Prezydent zawetował dwie ustawy, rozmawialiśmy szeroko na ten temat. Niektóre zapisy trzeba było poprawić. Teraz zainteresowanie opinii publicznej skupiło się na Sądzie Najwyższym. Mnie dyskusja, która obecnie się toczy, nie dziwi. Sędziowie bronią swoich poglądów, bronią swojego statusu - wskazywał gość PR24.
- Konstytucja jednak jest jedna, konstytucja ma dość jednoznaczne rozwiązania. Sędziowie są niezwiśli, nieusuwalni. Ale ustawa zasadnicza mówi też, że wiek przejścia sędziów stan w spoczynku określa ustawa - wyjaśniał ekspert, zaznaczając jednocześnie, że jest to jego własna ocena obecnej sytuacji. - Nie jestem politycznie związany z żadną opcją (…). Idąc do KRS, jako przedstawiciel prezydenta, uzyskałem od głowy państwa zapewnienie, że zachowam autonomię. Moje poglądy są moimi poglądami, a nie takimi, które chciałaby słyszeć władza - podkreślił Wiesław Johann.
W ostatnich dniach Sąd Najwyższy podjął decyzję m.in. o zawieszeniu stosowania przepisów trzech artykułów ustawy o SN, dotyczących przechodzenia w stan spoczynku sędziów SN, którzy ukończyli 65 lat.
Więcej w rozmowie z Wiesławem Johannem.
REKLAMA
Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.
Polskie Radio 24/zz
-----------------------------
Data emisji: 07.08.18
Godzina emisji: 10.06
REKLAMA