Bezrobocie nadal spada

Stopa bezrobocia w lipcu 2018 r. wyniosła 5,9 proc. czyli tyle samo co w czerwcu oraz o 1,1 p.proc. mniej niż przed rokiem - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Ale liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w lipcu 961,8 tys. wobec 967,9 tys. osób przed miesiącem. 

2018-08-24, 10:05

Bezrobocie nadal spada
Stopa bezrobocia liczona wg Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) wyniosła w II kwartale 2018 r. 3,6 proc. . Foto: pixabay

Posłuchaj

Komentarz do danych GUS - główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak/Informacyjna Agencja Radiowa
+
Dodaj do playlisty

Wcześniej Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej podało, że - zgodnie z szacunkami resortu - stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 5,9 proc. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes szacowali, że stopa bezrobocia w ubiegłym miesiącu utrzymała się na poziomie 5,9 proc. 


Stopa bezrobocia liczona wg Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) wyniosła w II kwartale 2018 r. 3,6 proc. wobec 4,2 proc. w I kwartale - podał GUS.

Współczynnik aktywności zawodowej wyniósł w II kw. 56,5 proc. wobec 56 proc. kwartał wcześniej, natomiast wskaźnik zatrudnienia wyniósł 54,4 proc. wobec 53,7 proc.

Ilu bezrobotnych było zarejestrowanych w urzędach pracy? 

W końcu lipca br. w urzędach pracy zarejestrowanych było 961,8 tys. bezrobotnych, tj. mniej zarówno w  porównaniu z poprzednim miesiącem (o 6,1 tys., tj. o 0,6%), jak i z lipcem ub. roku (o 178,2 tys., tj. o 15,6%).

Bezrobocie w województwach

Stopa bezrobocia w województwach kształtowała się w granicach od 3,3% w wielkopolskim do 9,9% w  warmińsko-mazurskim. W porównaniu z czerwcem br. zmniejszyła się w pięciu województwach; najbardziej w kujawsko-pomorskim (o 0,2 p.proc.), a najmniej – w lubelskim, pomorskim, warmińsko- -mazurskim i zachodniopomorskim (po 0,1 p.proc.).

W pozostałych województwach stopa bezrobocia nie uległa zmianie (z wyjątkiem świętokrzyskiego, w którym zwiększyła się o 0,1 p.proc.). W porównaniu z  lipcem ub. roku stopa bezrobocia zmniejszyła się we wszystkich województwach, w największym stopniu w  warmińsko-mazurskim (o 2,0 p.proc.), a w najmniejszym – w małopolskim i wielkopolskim (po 0,8 p.proc.).

Wśród bezrobotnych zarejestrowanych w końcu lipca br. kobiety stanowiły 57,0%, tj. o 1,3 p.proc. więcej niż przed rokiem. Zwiększył się udział osób uprzednio pracujących (o 0,4 p.proc. do 86,5%) oraz nieznacznie – osób nieposiadających kwalifikacji zawodowych (o 0,1 p.proc. do 30,7%). Zmniejszył się natomiast odsetek osób bezrobotnych bez prawa do zasiłku (o 0,4 p.proc. do 84,9%) oraz absolwentów (o 0,2 p.proc. do 2,1%).

Spośród osób bezrobotnych znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy, w stosunku do lipca ub. roku zmniejszył się udział następujących kategorii w liczbie zarejestrowanych ogółem:

  • osób długotrwale bezrobotnych (o 2,1 p.proc. do 53,9%),
  • osób w wieku powyżej 50 roku życia (o 1,9 p.proc. do 27,0%),
  • bezrobotnych w wieku poniżej 30 roku życia (o 0,1 p.proc. do 25,9%, w tym udział osób w wieku poniżej 25 roku życia obniżył się o 0,4 p.proc. i wyniósł 11,9%),
  • osób korzystających ze świadczeń pomocy społecznej (o 0,1 p.proc. do 2,0%).

Zwiększył się natomiast udział osób bezrobotnych posiadających co najmniej jedno dziecko w wieku do 6 roku życia (o 2,1 p.proc. do 21,2%).

Na podobnym poziomie, jak w analogicznym miesiącu ub. roku ukształtował się odsetek osób bezrobotnych: niepełnosprawnych (6,3%), posiadających dziecko niepełnosprawne w wieku do 18 roku życia (0,2%).

Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych była p 10,2 proc. niższa

Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych w lipcu br. wyniosła 137,8 tys., tj. była o 10,2% niższa niż przed rokiem. Najliczniejszą grupę nadal stanowiły osoby rejestrujące się po raz kolejny, a ich udział w nowo zarejestrowanych ogółem zwiększył się w porównaniu z notowanym przed rokiem – o 0,4 p.proc. do 81,3%. Zwiększył się odsetek osób długotrwale bezrobotnych, osób bez kwalifikacji zawodowych oraz osób zamieszkałych na wsi. Zmniejszył się natomiast odsetek absolwentów, osób dotychczas niepracujących oraz osób zwolnionych z przyczyn dotyczących zakładów pracy.

PAP, IAR, NRG, kw 

Polecane

Wróć do strony głównej