Koniec blokady obrad KRS. Komentarze
- Osobom, które okupowały dzisiaj siedzibę Krajowej Rady Sądownictwa zależy na tym, by reforma wymiaru sprawiedliwości nie została dokończona – mówił w Polskim Radiu 24 Karol Gac z portalu Dorzeczy.pl. Naszym gościem był też Maciej Chudkiewicz (Tygodnik Solidarność).
2018-08-27, 13:20
Posłuchaj
W poniedziałek rano kilkunastoosobowa grupa reprezentująca ruch Obywatele RP zablokowała wejście do sali obrad KRS. Tym samym opóźnione zostało rozpoczęcie obrad Rady, podczas których KRS ma wyłonić kandydatów do Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Przewodniczący KRS sędzia Leszek Mazur wystąpił do rektora Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego - która jest właścicielem budynku - z wnioskiem, aby zwrócił się on do służb porządkowych w związku z blokadą sali obrad Rady. Po tym wniosku rektor wyraził zgodę na wejście policji na teren uczelni. Kilkunastu policjantów po godz. 13 zakończyło wynoszenie osób blokujących salę obrad.
Zdaniem Karola Gaca mamy do czynienia z sojuszem sił polityczno-prawniczych. - Mamy do czynienia z blokadą reformy Sądu Najwyższego. Trzeba było kilku godzin, żeby mogła pojawić się policja. Poza tą wąską grupą, która przyszła okupować KRS należy pamiętać o partiach opozycyjnych: PO i Nowoczesnej oraz części środowiska sędziowskiego, którym nie podobają się zmiany wprowadzane przez partię rządzącą – mówił Karol Gac.
Według publicysty portalu Dorzeczy.pl blokada zmian przebiega na kilku płaszczyznach. – Jedną z nich jest fizyczna blokada siedziby Krajowej Rady Sądownictwa. Innym działaniem jest zgłaszanie kandydatur sędziów sympatyzujących z opozycją tylko po to, aby się wycofać lub złożyć odwołanie. Podnoszone są tez głosy, że powinno się wstrzymać reformę do czasu wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE – zauważył gość Polskiego Radia 24.
- Pewnie z tych prób blokowania wyniknie dalszy chaos. Taki cel stawiają przed sobą Obywatele RP. Przychodzą tam starsi ludzie, specjalnie wysyłani, a potem pojawia się policja, wynosi tych ludzi i mamy obrazki, które można pokazać za granicą - skomentował w Polskim Radiu 24 Maciej Chudkiewicz.
REKLAMA
Jego zdaniem, nawet jeśli uda się reformę wymiaru sprawiedliwości, to i tak nie zakończy to konfliktu społeczno-politycznego w Polsce. - Można sobie zadać pytanie, czy nie pojawi się jakiś inny temat, który będzie kwestią zapalną - powiedział gość Polskiego Radia 24.
Więcej w nagraniu.
Gospodarzem programu był Łukasz Sobolewski.
Polskie Radio 24/ras/bartos
___________________
REKLAMA
Data emisji: 27.08.2018
Godzina emisji: 12:48
REKLAMA