Kulisy spraw o słynnych ucieczkach Polaków z niewoli
Ukazała się książka Andrzeja Fedorowicza pt. "Słynne ucieczki Polaków”. – Każda z nich odegrała wielką rolę w historii naszego kraju – mówił w audycji "Kulisy spraw” autor publikacji.
2018-09-17, 20:34
Posłuchaj
Andrzej Fedorowicz, pisarz i dziennikarz, przedstawił historie ludzi, którzy narażając własne życie walczyli o odzyskanie upragnionej wolności. - To jest inna forma walki z okupacją i niewolą niż ta z bronią w ręku – mówił gość Polskiego Radia 24. - Począwszy od pierwszych ucieczek Maurycego Beniowskiego z Kamczatki do Europy, czy Rufina Piotrowskiego z zesłania na Syberii pokazują one determinację Polaków w dążeniu do wolności. Opisane historie ukazują przekonanie, że Polak nie jest biernym fatalistą, nie poddaje się okolicznościom i zawsze będzie szukał sposobu, żeby tę wolność odnaleźć – dodał Andrzej Fedorowicz.
Autor książki "Słynne ucieczki Polaków” opisuje również historie związane z 79. rocznicą agresji sowieckiej na Polskę. - Dwie związane są z datą 17 września 1939 roku. To są historie uciekinierów z łagrów sowieckich, Bronisława Szeremety, który z grupą trzech współtowarzyszy uciekał z republiki Komi przez Moskwę na tereny koło Lwowa i niezwykła historia 30-letniej Władysławy Pawłowskiej z Brodów, którą NKWD rozdzieliło z rodziną i 15-miesięcznym synkiem. Z zesłania w Kazachstanie pokonała 5 tysięcy kilometrów, żeby zobaczyć się z dzieckiem. To ją cały czas napędzało w sytuacjach, które były wręcz trudne do wyobrażenia. Przechodząc linię frontu była kilkukrotnie zatrzymywana, ale z determinacją wierzyła, że ta ucieczka się uda i tak się stało – opowiadał Andrzej Fedorowicz.
Więcej w nagraniu.
"Kulisy Spraw” prowadził Jerzy Jachowicz.
Polskie Radio 24/dk
---------------------------