Pracy dla ludzi wystarczy. Robot nie wszędzie da radę

Postępująca robotyzacja będzie miała coraz większy wpływ na gospodarkę. Eksperci uspokajają jednak, że w przyszłości człowieka nie da się całkowicie zastąpić w wielu branżach produkcyjnych czy usługach przez inteligentne maszyny. 

2018-09-19, 09:41

Pracy dla ludzi wystarczy. Robot nie wszędzie da radę
Robotyzacja wkracza w coraz to nowe dziedziny produkcji i usług.Foto: Pixabay

Posłuchaj

W radiowej Jedynce Łukasz Kozłowski - ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich, z którym rozmawiała Elżbieta Szczerbak - mówił o tym, czy postępująca szybko robotyzacja może zastąpić w przyszłości całkowicie ludzką pracę.
+
Dodaj do playlisty

Jak mówił w radiowej Jedynce Łukasz Kozłowski - ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich, z którym rozmawiała Elżbieta Szczerbak - robotyzacja ogranicza udział człowieka w procesie produkcyjnym, bo maszyny nowej generacji cechują się dużym stopniem samodzielności i autonomii, co pozwala zastąpić pracę ludzką.

Pozytywny wpływ

Jak dodał - robotyzacja wpływa pozytywnie na gospodarkę - ponieważ pozwala wytwarzać więcej przy mniejszym zaangażowaniu środków, a produkcja staje się bardziej wydajna.

Robotyzacja - zdaniem gościa - zmuszać będzie w coraz większym stopniu pracowników do przekwalifikowania się.

REKLAMA

Są również minusy

Gwałtowna robotyzacja niesie jednak za sobą także skutki postrzegane jako negatywne, czyli np. ograniczenie w niektórych sektorach gospodarki zapotrzebowania na pracę ludzi.

W ostatecznym rozrachunku - jak podkreślił ekspert - korzyści przeważają nad kosztami, bowiem dzięki robotyzacji stajemy się bogatsi, a roboty głównie zastępują nas przy wykonywaniu ciężkich, uciążliwych i rutynowych prac.

Elżbieta Szczerbak, ak, NRG

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej