NAFTA: USA, Kanada i Meksyk podpiszą nowy układ w listopadzie
Prezydent Donald Trump powiedział w poniedziałek, że chce podpisać nowy układ NAFTA z Kanadą i Meksykiem pod koniec listopada. Podkreślił, że to nałożenie ceł na partnerów pozwoliło na zawarcie tego paktu, który teraz ułatwi USA negocjacje z UE i Chinami.
2018-10-01, 20:40
Porozumienie pod nazwą USA-Mexico-Canada Agreement (USMCA) "będzie wspierać wiele - setki tysięcy - amerykańskich miejsc pracy" - powiedział Trump na konferencji prasowej w Białym Domu i zapewnił, że układ ten uczyni Amerykę Północną "potęgą przemysłową".
Prezydent nazwał układ "najbardziej nowoczesnym, aktualnym i zrównoważonym porozumieniem handlowym" w historii USA.
....deficiencies and mistakes in NAFTA, greatly opens markets to our Farmers and Manufacturers, reduces Trade Barriers to the U.S. and will bring all three Great Nations together in competition with the rest of the world. The USMCA is a historic transaction!
Renegocjacje układu NAFTA obiecał Trump w kampanii wyborczej
Obietnica zerwania lub renegocjowania NAFTY była punktem programu Trumpa podczas jego kampanii wyborczej i w poniedziałek prezydent podkreślił: "dziś dotrzymaliśmy tej obietnicy. To historyczna wiadomość dla naszego narodu i, naprawdę, całego świata".
Powtórzył też, że USMCA usprawiedliwia jego politykę nacisków poprzez taryfy celne, i dodał, że da to Stanom Zjednoczonym większą siłę w negocjacjach z Unią Europejską i Chinami. "Bez ceł nie mówilibyśmy (dziś) o porozumieniu" - podkreślił.
Meksyk i Kanada zgodziły się na klauzule ws. miejsc pracy, własności intelektualnej i ochrony środowiska
Wyjaśnił, że Meksyk i Kanada zgodziły się zawrzeć w umowie klauzule dotyczące miejsc pracy, własności intelektualnej oraz ochrony środowiska. Zastrzegł jednak, że utrzyma cła nałożone na stal i aluminium z Kanady i Meksyku, jeśli kraje te nie wprowadzą kwot ekspertowych.
Czy nowy układ przyniesie korzyści USA?
Dziennik "The Hill" ocenia, że USMCA jest znaczącym sukcesem Trumpa, zwłaszcza że zostało zawarte przed listopadowymi wyborami do Kongresu i spowodowało, że w poniedziałek podniosły się na giełdach notowania akcji amerykańskich, meksykańskich i kanadyjskich.
"Jednak krytycy tego dealu mówią, że wprowadza on tylko przyrostowe zmiany do porozumienia (NAFTA), a pewne (zawarte w nim) ograniczenia handlowe mogą sprawić, że USA będą mniej konkurencyjne na arenie światowej" - pisze "The Hill".
Nowy układ musi zostać jeszcze zaakceptowany przez Kongres
Pytany przez dziennikarzy o to, czy jest przekonany, że Kongres zaaprobuje nowy układ, Trump odparł, że nie jest pewien, USMCA powinien jednak zostać "łatwo" przyjęty przez parlament, i dodał, że "jeśli tak nie będzie, to mamy alternatywy". Agencje podkreślają, że nie wyjaśnił, na czym te inne rozwiązania miałyby polegać.
Wojna USA: Chiny: Trump - jeszcze jest za wcześnie na negocjacje z Pekinem
Prezydent oznajmił też, że jest "za wcześnie" na podjęcie negocjacji handlowych z Pekinem. "Chiny bardzo chcą rozmawiać, a ja powiedziałem: +szczerze mówiąc jest za wcześnie+. Nie można rozmawiać teraz, bo nie są gotowi".
Chiny nie przyjęły ostatnich zaproszeń do wznowienia negocjacji, jakie w imieniu administracji Trumpa wystosował szef resortu finansów Steven Mnuchin.
Nowe porozumienie: co zawiera?
O tym, że Kanada, Stany Zjednoczone i Meksyk osiągnęły porozumienie w sprawie "nowej, zmodernizowanej umowy handlowej na XXI wiek", poinformowali wcześniej we wspólnym komunikacie minister spraw zagranicznych Kanady Chrystia Freeland i przedstawiciel USA ds. handlu Robert Lighthizer.
"USMCA da naszym pracownikom, rolnikom, ranczerom i firmom umowę handlową o wysokim standardzie, której wynikiem będą jeszcze bardziej wolne rynki, sprawiedliwszy handel i zdrowy wzrost gospodarczy naszego regionu. (Umowa) wzmocni klasę średnią i stworzy dobre, dobrze płatne miejsca pracy oraz nowe możliwości dla prawie pół miliarda ludzi, którzy Amerykę Północną nazywają domem" - napisano w komunikacie.
Negocjacje w sprawie poprawienia układu NAFTA rozpoczęto ponad rok temu. USA osiągnęły wstępne porozumienie z Meksykiem już pod koniec sierpnia i naciskały na Kanadę, by dołączyła do wynegocjowanego układu do 1 października, aby nowa NAFTA mogła zostać przyjęta przez amerykański Kongres przed zaprzysiężeniem nowego prezydenta Meksyku 1 grudnia; tekst umowy musi być opublikowany co najmniej 60 dni przed ratyfikacją.
Północnoamerykański Układ o Wolnym Handlu został podpisany między USA, Kanadą i Meksykiem w roku 1992, a wszedł w życie 1 stycznia 1994 roku.
REKLAMA
PAP, jk
REKLAMA