Projekt Funduszu Solidarnościowego po pierwszym czytaniu w Sejmie

PiS opowiedział się w Sejmie za powołaniem Funduszu Solidarnościowego na rzecz osób niepełnosprawnych. W Polskim Radiu 24 prace nad projektem komentowała dr Katarzyna Roszewska, Wydział Prawa i Administracji UKSW

2018-10-03, 14:35

Projekt Funduszu Solidarnościowego po pierwszym czytaniu w Sejmie
Ілюстраційне фото. Foto: Shutterstock

Posłuchaj

03.10.18 dr Katarzyna Roszewska o projekcie powołania Funduszu Solidarnościowego
+
Dodaj do playlisty

Podczas debaty wiceminister rodziny pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz przekonywał, że pieniądze dadzą możliwość pomocy niepełnosprawnym i ich najbliższym w wielu aspektach. "Konieczność wprowadzenia regulacji wynika z koniecznego wprowadzenia dodatkowego wsparcia społecznego, zawodowego lub zdrowotnego niepełnosprawnych. Zależy nam na tym, by wsparcie czy rehabilitacja była kompleksowa, by uwzględniała całą paletę pomocy, jaka jest w danym przypadku wymagana" - uzasadniał Michałkiewicz.

Dr Katarzyna Roszewska podkreśliła, że w ostatnim czasie osoby z niepełnosprawnościami zaczęły być poważniej traktowane. – Zainteresowanie tym zagadnieniem widać nie tylko w mediach, ale także pewnej aktywności legislacyjnej, wpływają nie tylko projekty ze strony rządu, ale i opozycji, które są odpowiedzią na postulaty osób niepełnosprawnych. Funduszu Solidarnościowy to jest kolejny krok z wielu rozwiązań, które w ciągu ostatnich lat zostały wprowadzone, dotychczasowe mogły być niesatysfakcjonujące, choćby z powodów finansowych.

Problemem jest brak koordynacji działań resortów zajmujących się tymi zagadnieniami. – Nie jesteśmy w stanie uzyskać pełnej informacji, jakie rozwiązania są dedykowane osobom niepełnosprawnym, gdzie można uzyskać pomoc. W projekcie Funduszu Solidarnościowego nie ma zawartych poszczególnych sposobów realizacji postulatów, które padły. Są w nim pewne założenia organizacyjno–finansowe, które mają wiązać się z wprowadzeniem programów rządowych, resortowych, Narodowego Funduszu Zdrowia czy samorządów. Jest to o tyle istotne, że jednostki samorządu terytorialnego borykają się obecnie z brakiem środków – podkreślała dr Katarzyna Roszewska.

Zgodnie z projektem przygotowanym przez MRPiPS źródłem przychodów funduszu będzie przede wszystkim obowiązkowa składka stanowiąca 0,15 proc. podstawy wymiaru składki na Fundusz Pracy, a także danina solidarnościowa od dochodów osób fizycznych - w wysokości 4 proc. od nadwyżki dochodów powyżej miliona złotych za rok podatkowy. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.

REKLAMA

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiał Krzysztof Grzybowski.

PR24/ka

____________________ 

REKLAMA

Data emisji: 03.10.2018

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej