Poczytnik: Maciej Zembaty jakiego nie znamy
W kolejnej audycji z cyklu "Poczytnik" Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert rozmawiali o Macieju Zembatym, awangardowym poecie, satyryku, artyście kabaretowym i scenarzyście. Pretekstem do dyskusji była książka biograficzna autorstwa Henryka Wańka pt. "Szalone życie Macieja Z.”.
2018-07-30, 23:00
Posłuchaj
Historia kreślona przez Henryka Wańka to osobiste wspomnienie o kultowym artyście, człowieku wyzwolonym, niepokornym, szalonym, naznaczonym poetycką melancholią. To również opowieść o środowisku twórców z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych minionego wieku.
- Książka odsłania też problemy chorobowe Macieja Zembatego – mówił Tomasz Zapert. - Cierpiał na cyklofrenię, musiał się leczyć w warunkach klinicznych. Autor biografii przedstawił go również jako niezaradnego życiowo. To może wydawać się dziwne, bo obcując z nim kilkakrotnie, odniosłem wrażenie, że był człowiekiem pewnym siebie, dobrym organizatorem, animatorem życia kulturalnego, jednak zupełnie nie radzącym sobie w warunkach kapitalizmu lat dziewięćdziesiątych. Odszedł przedwcześnie w skutek prowadzenia nomadowego stylu życia – dodał.
- Zaszkodziła mu wielka miłość do Leonarda Cohena – przyznał Krzysztof Masłoń. – Maciej Zembaty był jedną z kilku osób, które najwięcej zrobiły dla popularyzacji tego artysty w Polsce. Nie byłoby jego sławnego przyjazdu do Polski w połowie lat 80-tych i koncertu w oblężonej przez fanów Sali Kongresowej, gdyby nie starania Macieja Zembatego. W późniejszych latach zainwestował w film o Cohenie i poniósł ogromne straty, tracąc nawet mieszkanie. To był prawdopodobnie efekt choroby, na którą cierpiał, nie znajdując skutecznej terapii – dodał.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
PR24
___________________
Data emisji: 29.07.18
Godzina emisji: 22:05
REKLAMA
REKLAMA