Polska Grupa Lotnicza skonsoliduje najważniejsze spółki lotnicze
Polskie Linie Lotnicze LOT, LOT Aircraft Maintenance Services, LS Airport Services i LS Technics zostały włączone do Polskiej Grupy Lotniczej. Jak poinformował w środę prezes PGL Rafał Milczarski, to kolejny etap konsolidacji PGL i początek integracji sektora lotniczego w Polsce.
2018-10-10, 16:02
Posłuchaj
Celem utworzenia grupy, mają być między innymi korzystniejsze kontrakty, oszczędność kosztów oraz lepsza koordynacja.
Dzisiaj rano w KPRM została podpisana transakcja objęcia przez Polską Grupę Lotniczą udziałów czterech kluczowych spółek lotniczych znajdujących się pod kontrolą Skarbu Państwa.
Kapitał PGL na poziomie 2,5 mld zł
− Kapitał Polskiej Grupy Lotniczej zwiększył się z 1,2 mld zł, z którymi zaczynaliśmy w grudniu zeszłego roku, do ponad 2,5 mld zł - powiedział w środę na konferencji prasowej prezes PGL, który jednocześnie jest szefem PLL LOT.
Przypomniał, że "decyzją premiera Mateusza Morawieckiego" nastąpiło wniesienie do Polskiej Grupy Lotniczej udziałów tych czterech spółek lotniczych.
Konsolidacja polskich spółek lotniczych umacnia ich na międzynarodowym rynku
− LOT, LOTAMS, LSAS i LST to silne, rozwijające się i przynoszące zyski spółki Skarbu Państwa, których sytuacja finansowa jest ustabilizowana i z których każda ma potencjał do budowy w swojej branży pozycji regionalnego lidera. Skonsolidowana PGL będzie miała na rosnącym globalnym rynku lotniczym - w rywalizacji z innymi podmiotami - silniejszą pozycję niż każda ze spółek, która weszła w jej skład, miałaby w pojedynkę" - powiedział Milczarski.
Powstaje wspólna strategia Grupy dotycząca m.in. zakupu paliwa
Jak powiedział prezes PGL i PLL LOT Rafał Milczarski, trwają prace nad wspólną strategią grupy.
REKLAMA
Wiadomo już, że planowane są między innymi wspólne zakupy paliwa. Milczarski zapewnia, że PGL, jako duży gracz rynkowy może wynegocjować niższą cenę. To samo dotyczy innych zakupów, ważnych dla poszczególnych spółek.
Powstanie spółka leasingowa kupująca samoloty
W ramach grupy powstanie też spółka leasingowa, która między innymi będzie kupować samoloty dla PLL LOT. Rafał Milczarski zapowiedział, że zostanie ona utworzona w ciągu kilku miesięcy. W tej chwili narodowy przewoźnik korzysta z samolotów zakupionych przez zagraniczne firmy. Utworzenie polskiej spółki, która będzie właścicielem samolotów może się wiązać z niższymi kosztami dla LOT - u. Będzie ona także kupować sprzęt niezbędny do obsługi naziemnej.
Polska Grupa Lotnicza liczy na obsługę CPK
Prezes podkreślił, że powstanie Polskiej Grupy Lotniczej jest jednym z elementów przygotowań do utworzenia Centralnego Portu Komunikacyjnego. Ze strategii PLL LOT wynika, że spółka będzie obsługiwać 50 procent ruchu na CPK.
Szef PLL LOT szefem PGL
Rafał Milczarski zapowiedział, że będzie łączył funkcje prezesa PLL LOT - PGL. Zaznaczył jednak, że będzie pobierał jedną pensję z Polskiej Grupy Lotniczej.
REKLAMA
PLL LOT jest przewoźnikiem lotniczym, LOTAMS i LS Technics zajmują się obsługą techniczną samolotów, a LSAS handlingiem, czyli obsługą naziemną samolotów oraz obsługą pasażerów, bagaży i przesyłek lotniczych.
IAR, PAP, jk
Polecane
REKLAMA