XIII Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski w Radomiu
W dniach 20-27 października odbędzie się w Radomiu XIII Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski. O wydarzeniu na antenie Polskiego Radia 24 opowiadali Anna Kulpa, koordynatorka festiwalu i Zbigniew Rybka, dyrektor Teatru im. Kochanowskiego w Radomiu.
2018-10-14, 09:46
Posłuchaj
Teatr Powszechny im. J. Kochanowskiego w Radomiu od 1993 r. jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego - jednego z najważniejszych polskich festiwali teatralnych. MFG to impreza, która od początku swojego istnienia ma charakter interdyscyplinarny, łączący teatr, naukę, krytykę, sztuki plastyczne, muzykę, film. Jest to z założenia festiwal, który pełni rolę forum wymiany myśli, doświadczeń, interpretacji. Na nowo stawia także problem czytania i odczytania dzieła Gombrowicza w zmieniającej się rzeczywistości. W pierwszych edycjach imprezie patronowała i życzliwie wspierała ją swoimi rekomendacjami Pani Rita Gombrowicz, wdowa po zmarłym pisarzu. Wybór miejsca, w którym co dwa lata odbywa się festiwal poświęcony twórczości Witolda Gombrowicza, jest nieprzypadkowy. Okolice Radomia to rodzinne tereny pisarza - czytamy w komunikacje teatru.
- Nie bierzemy tylko tych przedstawień, które się nam podobają. Widzowie mają prawo oglądać również spektakle, które mnie się nie podobają. Zdaję sobie sprawę, że ludzie mają różne gusta. Chcemy przede wszystkim pokazać różnorodny teatr - mówił Zbigniew Rybka.
- Staramy się komponować repertuar, żeby spektakle, które proponujemy widzom było możliwie jak najbardziej zróżnicowane. Zarówno jeżeli chodzi o formę, jak i o możliwości interpretacyjne dzieł Gombrowicza. Mamy dwie operetki, kilka wersji „Ferdydurke”, ale te przedstawienia będą zaskakująco odmienne od siebie - stwierdziła Anna Kulpa.
Więcej w zapisie audycji.
REKLAMA
Rozmawiał Tomasz Domagała.
Polskie Radio 24/mat. promocyjne
____________________
Data emisji: 13.10.2018
Godzina emisji: 23:05
Polecane
REKLAMA