Juliusz Gałkowski: Jan Paweł II odrzucał indywidualizm wiary
We wtorek 16 października przypada 40. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża. O latach jego młodości i pontyfikacie w Polskim Radiu 24 mówił publicysta Juliusz Gałkowski.
2018-10-14, 20:00
Posłuchaj
- Młody Karol Wojtyła był człowiekiem głęboko religijnym. Jego powołanie kształtowało się w szkole średniej. Kiedy wybuchła wojna, trafił do ciężkiej pracy fizycznej w kopalni. Musiał pracować, żeby mieć za co żyć, żeby mieć kartki na jedzenie. Rozpoczynając swoje dorosłe życie, zetknął się z Teatrem Rapsodycznym, z ludźmi ukształtowanymi tradycjami romantycznymi, czy mesjanistycznymi, jak je dzisiaj nazywamy – powiedział Juliusz Gałkowski.
Jak objaśniał, mesjaniści odpowiadali na pytania o sens dziejów, historii. - Ich zdaniem ludzie swoimi działaniami powinni odpowiadać na wezwanie Boga – dodał gość Polskiego Radia 24.
Odniósł się także do nauczania Papieża Polaka. - Jan Paweł II w całym swoim nauczaniu papieskim odrzucał indywidualizm wiary i życia chrześcijan w świecie. Wpisał się w tradycję kultury romantycznej, odnosił się do niej w kazaniach, w pismach do Polaków, walczył także o sprawiedliwość społeczną – podkreślił Juliusz Gałkowski.
Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.
REKLAMA
Rozmawiał Filip Memches.
Polskie Radio 24/bartos
------------------------
Data emisji: 14.10.2018
REKLAMA
Godzina emisji: 19.06
REKLAMA