Bank Światowy: polska gospodarka w 2019 r. może zwolnić, ale mniej niż prognozowano

Polska gospodarka rośnie w szybkim tempie, ale w 2019 roku może zwolnić, tyle, że mniej, niż oczekiwano wcześniej, podał w komunikacie Bank Światowy.

2018-10-17, 17:59

Bank Światowy: polska gospodarka w 2019 r. może zwolnić, ale mniej niż prognozowano
Prognozy wzrostu PKB Polski na 2020 r. pozostawiono bez zmian na poziomie 3,6 proc. rocznie.Foto: shutterstock, ImageFlow

Bank spodziewa się ponadto pogorszenia relacji deficytu do PKB

W 2018 r. wzrost PKB ma wynieść 4,7 procent.

W 2018 roku szybkie tempo wzrostu polskiej gospodarki osiągnie podobny poziom, co w roku ubiegłym i wyniesie 4,7 procent, dzięki konsumpcji prywatnej, wydatkom rządowym oraz odbiciu w inwestycjach prywatnych.

Wzrost PKB w 2019 może wynieść 3,9 proc.

Następnie, gospodarka może zacząć zwalniać do poziomu 3,9 procent w 2019 r. i 3,6 procent w 2020 r. – tak wynika z nowych prognoz Banku Światowego.

Obecne prognozy BŚ są jednak lepsze od wcześniejszych zapowiedzi

W kwietniu Bank Światowy oczekiwał, że produkt krajowy brutto (PKB) Polski wzrośnie w 2018 r. o 4,2 procent, w 2019 r. o 3,7 procent, a w 2020 r. o 3,5 proc.

Dlaczego Bank Światowy podniósł prognozy dla Polski?

„Podwyżka naszych prognoz odzwierciedla dobre dane napływające z polskiej gospodarki. Zarówno w Polsce jak i u największych partnerów handlowych Polski, koniunktura jest bardzo dobra. Dodatkowo, szybko rosną wydatki rządowe, odbiły też inwestycje” – mówi Carlos Piñerúa, przedstawiciel BŚ na Polskę i kraje bałtyckie.

REKLAMA

 Co osłabia wzrost gospodarczy w Polsce?

"Jednocześnie widzimy, że zachodnioeuropejskie gospodarki, w tym niemiecka, zaczynają zwalniać. Na świecie rosną też tendencje protekcjonistyczne. W Polsce z kolei pracodawcy coraz bardziej narzekają na niedobory pracowników. Splot tych czynników prawdopodobnie doprowadzi do spowolnienia wzrostu w Polsce” – dodaje Piñerúa.

Brak ludzi do pracy hamuje tempo wzrostu gospodarczego w Polsce

− Prognoza BŚ dotycząca tempa wzrostu PKB i jego struktury na lata 2018-2020 nie odbiega istotnie od naszego scenariusza. Bank Światowy kreśli scenariusz łagodnego spowolnienia wzrostu gospodarczego, związanego głównie z narastającą barierą w postaci braku wykwalifikowanych pracowników. Oznacza to, że nie przewiduje on w 2019 r. silnego przyspieszenia wzrostu produktywności, które skompensowałoby negatywny wpływ coraz wolniej rosnącego zatrudnienia na PKB - powiedział PAP dr Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole Banku Polska.

 

Zagrożeniem jest wzrost deficytu do PKB z powodu rosnące wydatki socjalne i obniżenie wieku emerytalnego


Bank Światowy podał też, że "ryzykiem dla polskiej gospodarki jest również spodziewane pogorszenie się relacji deficytu do PKB". W tym roku deficyt może wynieść 1,6 procent PKB, by następnie zbliżać się do poziomu 2 procent w roku 2020, głównie ze względu na rosnące wydatki socjalne oraz obniżkę wieku emerytalnego. Dodatkowo, dyscyplinie budżetowej szkodzić może kalendarz polityczny, czyli wybory parlamentarne jesienią roku 2019".

PAP, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej